زبان برنامه نویسی کاتلین

زبان برنامه نویسی کاتلین چیست؟

زبان برنامه نویسی کاتلین به دلایل مختلفی در سراسر جهان محبوبیت پیدا کرده است. محبوبیت این زبان از زمان راه‌اندازی به‌شدت افزایش یافته و به سرعت به جمع محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی پیوست. اکنون که گوگل از Kotlin برای توسعه اپلیکیشن اندروید از طریق جاوا پشتیبانی می کند، به یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در میان توسعه دهندگان اندروید نیز تبدیل شده است.

 

 

بر اساس شاخص محبوبیت زبان برنامه نویسی PYPL، زبان برنامه نویسی کاتلین در بین 15 بهترین زبان برنامه نویسی در سپتامبر 2020 در سراسر جهان رتبه بندی شده است. علاوه بر این، طبق گفته JetBrains، کاتلین جزو 3 زبان برتری است که توسعه‌دهندگان قصد دارند به آن مهاجرت کنند. با توجه به این موضوع، بسیاری از کسب و کارها به دنبال یک شرکت ماهر طراحی اپلیکیشن موبایل هستند که بتواند یک اپلیکیشن درآمد محور توسعه دهد و به آنها کمک کند مزیت رقابتی کسب کنند.

کاتلین چیست؟

در کنفرانس Google I/O 2017، گوگل اعلام کرد که از Kotlin به عنوان زبان توسعه اندروید پشتیبانی خواهد کرد. این یک زبان برنامه نویسی منبع باز و تایپ ایستا است که می تواند بایت کد جاوا را برای اجرا بر روی ماشین مجازی جاوا (JVM) یا اندروید،= با ترکیب ویژگی های برنامه نویسی شی گرا و عملکردی تبدیل کند.

زبان برنامه نویسی کاتلین توسط JetBrains توسعه داده شده است. آنها زبان کاتلین را طوری طراحی کردند که 100% با جاوا سازگار باشد و به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که از کتابخانه ها و چارچوب های جاوا در Kotlin استفاده کنند و بالعکس.

زبان برنامه نویسی کاتلین

برترین برنامه‌های طراحی شده توسط Kotlin

بیش از 60 درصد از توسعه دهندگان اندروید اکنون از Kotlin استفاده می کنند و از نظر تعداد مشارکت کنندگان به سریع ترین زبان در GitHub تبدیل می شود. برخی از محبوب ترین برنامه های جهان با کاتلین ساخته شده اند، عبارتند از:

 • گوگل
 • پینترست
 • ترلو
 • Evernote
 • کوردا
 • Tinder
 • نتفلیکس
 • Airbnb
 • Basecmp

کاربردهای های زبان برنامه نویسی کاتلین

به عنوان یک زبان برنامه نویسی همه منظوره، کاتلین می تواند به روش های مختلفی برای موبایل های چند پلتفرمی، اندروید، جاوا اسکریپت و توسعه سمت سرور استفاده شود. زبان برنامه نویسی کاتلین همچنین به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که از کتابخانه ها و چارچوب های محبوب مانند ReactJS و VueJS استفاده کنند.

ویژگی های زبان برنامه نویسی کاتلین

خوانایی کاتلین توسط ویژگی های زبان مانند استنتاج نوع، کلاس های داده و توابع infix پشتیبانی می شود. چنین ویژگی هایی کد مختصر را بدون به خطر انداختن خوانایی امکان پذیر می کند.

عمل گرایی JetBrains خود از آن برای توسعه IDE های خود استفاده می کنند. Kotlin بازخورد صنعت را در بر می گیرد و به مسائل توسعه برنامه در مقیاس بزرگ می پردازد، که برای توسعه برنامه سازمانی در مقیاس بزرگ بسیار مهم است. Kotlin اغلب برای JetBrains استفاده می شود که خود از آن برای توسعه IDE های خود استفاده می کند.

امنیت – هدف زبان کاتلین جلوگیری از اشکالات رایج برنامه توسط طراحی است. این امر از طریق چندین ویژگی زبان مانند انواع باطل (برای جلوگیری از استثناهای اشاره گر تهی) و حرکت به سمت بهترین شیوه ها مانند طراحی برای ارث بری انجام می شود.

زبان برنامه نویسی کاتلین

چرا توسعه دهندگان، اغلب کاتلین را به هر زبان دیگری ترجیح می دهند؟

چرا کاتلین چنین سروصدایی ایجاد کرده است؟ چرا بسیاری از توسعه دهندگان آن را دوست دارند؟ چرا باید کاتلین را بر دیگران انتخاب کرد؟ ما تصمیم گرفتیم چندین پاسخ را برای همه این سؤالات انتخاب کنیم.

 • متن باز

کاتلین با در نظر گرفتن نیاز به زبان مختصرتر سازگار با جاوا و جاوا اسکریپت معرفی شد. به جای اینکه آن را به عنوان یک پروژه داخلی نگه دارد، JetBrains در سال 2012 تصمیم گرفت آن را منبع باز کند. از آن زمان، توسعه دهندگان راضی جرقه جهش شهاب سنگی کاتلین را در دنیای توسعه برنامه ها زده اند.

 • کدنویسی کمتر

جاوا به نوشتن کد دقیق نیاز دارد اما کامپایلر Kotlin می تواند کد را درک کند و خود کدهای زیادی را به راحتی بنویسد. اعتقاد بر این است که توسعه دهندگان می توانند 20٪ کد کمتری در Kotlin بنویسند و به شدت کد دیگ بخار را کاهش می دهند. در نتیجه، توسعه‌دهندگان می‌توانند زمان بیشتری را بر روی بخش‌های هیجان‌انگیز برنامه‌نویسی صرف کنند و به Kotlin بسپارند تا خود کد روتین را مدیریت کند.

 • پشتیبانی گوگل

شاید جذاب ترین چیز در مورد زبان برنامه نویسی کاتلین این باشد که گوگل از آن پشتیبانی می کند. پشتیبانی گوگل زمانی که Kotlin را به عنوان زبان رسمی پشتیبانی شده برای اندروید در اجلاس سالانه I/O خود در سال 2017 اعلام کرد، به Kotlin جان بخشید. و توسعه دهندگان اکنون می توانند آزادانه برنامه ها را با استفاده از کاتلین توسعه دهند.

 • 100% قابلیت همکاری با جاوا

کاتلین و جاوا دو زبان مشابه هستند که خوشبختانه می توانند دست به دست هم بدهند. کاتلین 100% قابلیت همکاری با جاوا دارد، به این معنی که توسعه دهندگان می توانند هر درصدی از کد را در Kotlin و بقیه را در جاوا داشته باشند. اگر توسعه دهندگان کدهای جاوا و کاتلین را در یک پروژه داشته باشند، می توانند به درستی کامپایل کنند. به طور خلاصه، اگر توسعه‌دهندگان با کاتلین کار می‌کنند، از دستورات گسترده جاوا، کتابخانه‌های جاوا و چارچوب‌های جاوا بهره می‌برند.

 • زبان شی گرا و تابعی

کاتلین که هم ساختارهای شی گرا و هم تابعی است، بر زبان های دیگر پیروز می شود، به این معنی که می توان از آن در سبک های برنامه نویسی شی گرا و تابعی استفاده کرد و به توسعه دهندگان ویژگی های عالی مانند توابع با مرتبه بالا، انواع تابع و لامبدا برای بررسی برنامه نویسی تابعی ارائه می دهد.

 • توسعه سمت سرور

کاتلین نه تنها برای توسعه اندروید بلکه برای توسعه های سمت سرور نیز استفاده می شود. با سازگاری 100٪ با JVM در حالی که سازگاری کامل با پشته های فن آوری مبتنی بر جاوا را حفظ می کند، توسعه دهندگان می توانند از توسعه سمت سرور با استفاده از Spring و Vert Frameworks.x، Ktor، Kotlinx.html و غیره استفاده کنند.

 • استفاده از چارچوب ها و کتابخانه های جاوا

کاتلین به راحتی می تواند از تمام چارچوب ها و کتابخانه های جاوا موجود استفاده کند. برنامه‌های Kotlin می‌توانند از تمام چارچوب‌های پیشرفته نیز استفاده کنند که بر پردازش حاشیه‌نویسی متکی هستند. زبان برنامه نویسی یک زبان آسان برای ادغام است و اغلب با Gradle، Maven و سایر سیستم های ساخت ادغام می شود.

 • توابع متنوع

نوشتن توابع در Kotlin با پسوندها و عملگرها آسان است. همانند C# و Gosu، Kotlin به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که یک کلاس را با عملکردهای جدید بدون ارث بردن کلاس یا استفاده از هر الگوی طراحی مانند Decorator گسترش دهند. توابع افزونه به توسعه دهندگان کمک می کند تا عملکردهای کلاس ها را بدون دست زدن به کد اصلی گسترش دهند.

 • IDE عالی و پشتیبانی از ابزار

پشتیبانی کاتلین توسط JetBrains پشتیبانی می شود، شرکتی که برخی از پرکاربردترین IDE های جهان را ایجاد کرده است. با داشتن یک جامعه قوی در پشت زبان و ابزارهای Kotlin، توسعه دهندگان همیشه می توانند در صورت نیاز از پشتیبانی برخوردار شوند. علاوه بر این، تمام ویژگی‌های IDE اندروید استودیو در Kotlin کاملاً کار می‌کنند.

زبان برنامه نویسی کاتلین

مقایسه کاتلین با جاوا

برای سال‌ها، جاوا تنها زبان برنامه‌نویسی برای اندروید و توسعه سمت سرور بود. با این حال راه اندازی و ظهور زبان برنامه نویسی کاتلین موقعیت غالب جاوا را تغییر داده است.

 • اندازه، پیچیدگی و کیفیت کد

جاوا به خطوط کد بیشتری نیاز دارد، در حالی که کاتلین به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا کارهای مشابه را با کد کمتر انجام دهند و آن را گویاتر می کند. این به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا کد را منظم‌تر، خواناتر و قابل استفاده‌تر کنند، در نتیجه تلاش‌هایشان را کاهش داده و بهره‌وری را افزایش می‌دهند. برای کمک به مدیریت کیفیت کد، کاتلین از استنتاج نوع استفاده می‌کند و نحو بیش از حد خسته‌کننده‌ای را که توسعه‌دهندگان جاوا با آن مواجه هستند حذف می‌کند.

 • قابلیت همکاری

قابلیت همکاری احتمالا یکی از جذاب ترین ویژگی های کاتلین است. 100% قابلیت همکاری با جاوا امکان نوشتن برخی از بخش‌های کد را فراهم می‌کند که به طور یکپارچه در کد جاوا کار می‌کنند و جابه‌جایی از جاوا به Kotlin را در طول توسعه بسیار آسان‌تر می‌کند.

 • پشتیبانی کوروتین

هر زمان که توسعه دهندگان یک فرآیند طولانی مدت را با عملیات فشرده CPU در جاوا شروع کنند، رشته مربوطه مسدود می شود. ایجاد چندین رشته امکان پذیر است اما مدیریت آنها پیچیده است. با این حال، با پشتیبانی Coroutine، توسعه دهندگان می توانند چندین رشته برای اجرای فرآیندهای طولانی در کاتلین بدون مسدود کردن رشته ایجاد کنند.

 • هیئت نمایندگی

جاوا فاقد این ویژگی است که باعث برتری کاتلین در استفاده از ارث بری چندگانه می شود. کاتلین به یک شی دریافت کننده اجازه می دهد تا عملیات را به یک شیء نماینده دوم به نام شی کمک کننده، حاوی محتوای اصلی واگذار کند تا توسعه دهندگان نیازی به بازنویسی آن نداشته باشند. وراثت های متعدد از تکرار کد جلوگیری می کند.

 • عملکرد

در مورد عملکرد صحبت می کنیم، کاتلین به سرعت جاوا اجرا می شود. با این حال پشتیبانی از توابع درون خطی و استفاده از لامبدا به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که برنامه هایی ایجاد کنند که سریعتر از کد جاوا اجرا شوند. جاوا 10 تا 15 درصد سریعتر از شریک شمارنده خود در بیلدهای تمیز کامپایل می شود. با این حال، زبان برنامه نویسی کاتلین کمی بهتر کار می کند، بنابراین برنامه نویسی عملکردی را بهتر مدیریت می کند.

 • برنامه نویسی تابعی

جاوا از برنامه نویسی تابعی پشتیبانی می کند، اما فقط در جاوا 8، در حالی که بیشتر توسعه اندروید با جاوا 6 و 7 انجام می شود. Kotlin ترکیبی از برنامه نویسی عملکردی و رویه ای است که از روش های مفید بسیاری مانند لامبدا، توابع درجه بالاتر، ارزیابی تنبل، و بیشتر؛ اکثر این روش ها برای توسعه دهندگان اندروید در جاوا 8 ارائه نمی شوند.

نتیجه گیری

زبان برنامه نویسی کاتلین ایمن تر، پایدارتر، قابل اعتمادتر و سریعتر است و خطاهای مرجع تهی را حذف می کند، توابع برنامه افزودنی را فعال می کند، از برنامه نویسی کاربردی پشتیبانی می کند و برنامه های مشترک اضافه می کند. با وجود بازیگران بزرگ بازار مانند گوگل، نتفلیکس، پینترست، Evernote، Airbnb و Trello که از زبان کاتلین استفاده می‌کنند، جای تعجب نیست که چرا توسعه‌دهندگان و شرکت‌ها دسته‌جمعی به سمت کاتلین جذب می‌شوند.

پیشنهاد مطالعه:
زبان برنامه نویسی جاوا چیست؟
زبان برنامه نویسی جاوا

جاوا یک زبان برنامه نویسی است که به صورت همزمان، مبتنی بر کلاس و شی گرا طراحی شده است و مطالعه مقاله

زبان برنامه نویسی اسکالا چیست؟
زبان برنامه نویسی اسکالا

اسکالا یک زبان برنامه نویسی چند پارادایم مدرن است که ترکیبی از برنامه نویسی شی گرا و تابعی است. زبان مطالعه مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست