زبان برنامه نویسی سی شارپ

زبان برنامه نویسی سی شارپ (C#) چیست؟

سی شارپ یک زبان برنامه نویسی است که توسط مایکروسافت توسعه یافته است و در اکثر محصولات آن ها استفاده می شود. بنابراین، زبان برنامه نویسی سی شارپ برای چه چیزی استفاده می شود؟ در درجه اول، برای ساخت برنامه های NET استفاده می شود. هر زمان که با یک برنامه # C کار می کنید، یک فریم ورک دات نت را پیاده سازی می کنید. سی شارپ یک زبان برنامه نویسی فوق العاده همه کاره است که مزایای متعددی دارد. سی شارپ برای طراحی اپلیکیشن موبایل نیز استفاده میشود و بسیار متداول است.

 

 

زبان برنامه نویسی سی شارپ برای چه مواردی استفاده می شود؟

سی شارپ یک زبان برنامه نویسی است که توسط مایکروسافت در سال 2000 برای ساخت اپلیکیشن بر روی پلتفرم های دات نت خود اختراع شد. اگرچه سی شارپ آنقدرها وجود نداشته است، اما قبلاً افتخار نامگذاری زبان برنامه نویسی سال را به دست آورده است. سی شارپ به دلیل تطبیق پذیری و توانایی آن در خدمت رسانی به شرکت های کوچکتر و شرکت های جهانی همچنان یک انتخاب طبیعی است.

برخی از کاربردهای سی شارپ عبارتند از:

 • برنامه های تحت وب
 • برنامه های کاربردی ویندوز
 • طراحی اپلیکیشن موبایل
 • خدمات مبتنی بر ابر
 • برنامه های کاربردی مبتنی بر دسکتاپ برای ویندوز
 • ساخت بازی با استفاده از Unity

چارچوب XNA مایکروسافت استفاده از زبان برنامه نویسی سی شارپ را برای توسعه بازی‌ها، به‌ویژه بازی‌های ایکس‌باکس، ممکن می‌سازد. سی شارپ اغلب برای ایجاد و توسعه بازی های ویدئویی با Unity استفاده می شود. این بدان معناست که به معنای واقعی کلمه هزاران بازی با استفاده از این زبان برنامه نویسی محبوب اسکریپت شده اند. این برای ایجاد بازی های فوق العاده محبوب استفاده می شود و یکی از اصلی ترین زبان های برنامه نویسی بازی های ویدئویی است!

زبان برنامه نویسی سی شارپ

ویژگی های زبان برنامه نویسی سی شارپ

 • یادگیری آسان

سی شارپ بسیار شبیه سایر زبان های برنامه نویسی C مانند سی، سی شارپ و جاوا است. اگر به خوبی با این برنامه ها آشنا هستید، پس به دست آوردن درک کامل از سی شارپ برای شما دشوار نیست. به طور کلی، سی شارپ یک برنامه آسان برای استفاده است و یک پایه برنامه نویسی عالی را فراهم می کند.

سهولت یادگیری شما به پیشینه شما بستگی دارد. اگر پیش زمینه زبانی مانند ++ C دارید، انتقال به سی شارپ را یک زبان ساده خواهید دید. با این حال، برعکس لزوما درست نیست. دلیل این امر این است که # C چیزی است که یک زبان سطح بالا در نظر گرفته می شود. این یعنی چی؟ به این معنی است که شبیه به انگلیسی عمل می کند.

بنابراین با در نظر گرفتن قابلیت استفاده آسان طراحی شده است. نیازی نیست شما را با کارهای دشواری مانند مدیریت حافظه و مدیریت استثناء بر دوش بکشید. سی شارپ این کار را برای شما انجام می دهد. با برنامه های دیگری مانند ++ C، توسعه دهنده باید آن را از نزدیک نظارت کند. کدنویسانی که از زبان سی شارپ استفاده می‌کنند، این موضوع را بسیار راحت می‌دانند. بنابراین سی شارپ برای چه استفاده می شود؟ این زبان ایجاد شده است که هم همه کاره باشد و هم استفاده از آن آسان باشد.

 • کاربرد بسیار

سی شارپ یک زبان برنامه نویسی است که توسط هزاران شرکت در سراسر جهان استفاده می شود. دانش زبان برنامه نویسی سی شارپ نیز می تواند به شما کمک کند تا درآمد خوبی داشته باشید.

از آنجایی که مایکروسافت به اصلاح زبان برنامه نویسی سی شارپ ادامه می‌دهد تا بتوان از سی شارپ راحت‌تر در طیف گسترده‌ای از رشته‌ها استفاده کرد، انتظار می‌رود تعداد مشاغل مرتبط با سی شارپ نیز افزایش یابد. در حالی که چیزی به عنوان شغل “مقاوم در برابر رکود” وجود ندارد، برنامه نویسان # C به دلیل تقاضای مداوم برای این مهارت مفید، درجه بالایی از ثبات شغلی دارند.

 • به طور مداوم در حال تکامل

زبان # C به این زودی ها از بین نمی رود. تطبیق پذیری آن به این معنی است که به زباله دان های تاریخ برنامه نویسی تبعید نخواهد شد. از آنجا که سی شارپ دائما در حال تکامل است و با مایکروسافت مرتبط است، تکرارهای اضافی و ویژگی های مفیدی وجود خواهد داشت. شما تنها کسی نبودید که پرسید “# C برای چه استفاده می شود؟” بسیاری از برنامه نویسان دیگر این سوال را پرسیدند و به آن پاسخ دادند، به همین دلیل است که سی شارپ پنجمین زبان برنامه نویسی محبوب در دنیا است.

زبان برنامه نویسی سی شارپ

مقایسه # C و ++C

سی شارپ یک زبان مبتنی بر C است، بنابراین این دو نحو شبیه هم هستند. در هر دو زبان، توسعه‌دهنده از براکت‌ها برای بخش‌بندی ساختارهای کدنویسی استفاده می‌کند. همچنین هر دو از کد شی گرا به سبک C استفاده می کنند. این کد از عناصر وابستگی ها و کتابخانه های مختلف استفاده می کند. استفاده از کد در سی شارپ و سی پلاس پلاس بسیار مشابه است.

اگر کدنویس با جاوا یا ++ C آشنا باشد، به راحتی می‌توان به # C رفت. با این حال انتقال از # C به ++ C برای یک توسعه‌دهنده سی شارپ دشوارتر است، زیرا این زبان سطح پایین‌تری است. C# بسیاری از “سربار” را که باید در یک برنامه ++C در نظر گرفته شود، کنترل می کند. این بدان معناست که برنامه‌ریزی‌های تعمیر و نگهداری بسیار بیشتری وجود دارد که باید انجام شود. این بخشی از چیزی است که سی شارپ برای آن استفاده می شود: به ساده سازی فرآیند برنامه نویسی کمک می کند تا کارها را برای برنامه نویسان آسان تر کند.

اینها تنها تعدادی از دلایلی است که باعث می شود ++ C زبان سخت تری برای یادگیری در دنیای توسعه در نظر گرفته شود. برای درک کامل آنچه که سی شارپ برای آن استفاده می شود، باید شباهت ها و تفاوت های بین # C و ++ C را به دقت بررسی کنید. این به شما امکان می دهد تا به وضوح مزایای این زبان برنامه نویسی را ببینید.

شباهت های # C و ++C

 • اصول اولیه

در سطح بسیار ابتدایی متوجه خواهید شد که کدهای زبان برنامه نویسی سی شارپ و سی پلاس پلاس بسیار مشابه هستند. در حالی که # C جدید است و ++ C برای مدت طولانی در دسترس بوده است. شکل اصلی آن برای اولین بار در دهه 1980 معرفی شد. حتی در حال حاضر، ++ C زبان سخت تری برای کار با آن در نظر گرفته می شود، اما شاید انتخاب مناسبی برای برخورد با چیزی است که نیاز به کنترل گسترده سخت افزار یا سرور کامپیوتر دارد.

با این حال، سی شارپ زمانی که برای برنامه‌های کاربردی، به‌ویژه برنامه‌های رایانه‌های وب و دسکتاپ استفاده می‌شود، محبوب‌تر است.

سی شارپ توسط اکثر شرکت های بزرگ استفاده می شود و مشاغل دات نت زیادی ایجاد کرده است. سی شارپ زبان استاندارد صنعت است و دارای چارچوبی است که یادگیری آن بسیار ساده تر از ++ C است. بسیاری از خانه های توسعه به دلیل صرفه جویی در زمان به # C نزدیک تر می شوند.

 • هر دو شی گرا

آنها زبان های کامپایل شده هستند. به این معنی که قبل از راه اندازی یک برنامه بر روی کامپیوتر، کد باید به باینری تبدیل شود. نمونه ای از یک فایل زبان کامپایل شده یک فایل EXE است. این نوع فایل را می توان با استفاده از زبان برنامه نویسی سی شارپ یا سی پلاس پلاس نوشت. با این حال همانطور که قبلاً اشاره کردیم، # C آسان‌تر برای یادگیری است و چندین مزیت متمایز نسبت به ++ C دارد.

با این حال در حالی که شباهت هایی وجود دارد، مهمترین نکته در مورد این دو زبان برنامه نویسی تفاوت آنهاست. یکی دیگر از ویژگی‌های قابل توجه سهولتی است که # C بسیاری از وظایف مشابه ++ C را انجام می‌دهد. چند مورد از این موارد را بررسی می کنیم.

تفاوت های # C و ++C

مانند هر زبان برنامه نویسی، طیف گسترده ای از ظرافت ها و تفاوت های ظریف وجود دارد که قبل از انتخاب یکی از آنها باید در نظر گرفته شود. هر کدام با هدف خاصی ساخته شده اند. در حالی که # C و ++ C دو زبان برنامه نویسی محبوب C هستند، تنها با ارزیابی دقیق تفاوت های آنها می توانید به طور دقیق تعیین کنید که کدام یک بهترین انتخاب برای محصول یا برنامه شما خواهد بود.

 • بستر و زمینه

برنامه های سی شارپ بسیار متنوع هستند اما در درجه اول برای سیستم عامل ویندوز طراحی شده اند. با ++ C می توانید برای پلتفرم های مختلف کدنویسی کنید. با این حال مایکروسافت در حال حاضر در حال توسعه پشتیبانی بین پلتفرمی برای برنامه های # C است. ++C برای برنامه‌هایی استفاده می‌شود که مستقیماً با سخت‌افزار رایانه شما کار می‌کنند، در حالی که # C بیشتر برای برنامه‌های وب، دسکتاپ و موبایل استفاده می‌شود.

 • انعطاف پذیری

++ C انعطاف‌پذیرتر است، اما شاید کمی بیش از حد انعطاف‌پذیر باشد. زبان ++ C تقریباً هر کاری را که به آن بگویید انجام می دهد تا زمانی که نحو شما درست باشد. در حالی که این انعطاف پذیری زیادی را فراهم می کند، اما اگر مراقب نباشید ممکن است به سیستم عامل آسیب جدی وارد شود. در مقام مقایسه، سی شارپ «حفاظت» بیشتری دارد. این بدان معناست که به شما اخطارها و خطاهای کامپایلر می دهد و حتی اجازه ایجاد تغییراتی که می تواند سیستم شما را در معرض خطر قرار دهد را به شما نمی دهد.

 • سرعت

از آنجایی که کد ++C سریعتر است، می توان از آن در زمانی استفاده کرد که زبان های سطح بالاتر قابل پیاده سازی نباشند. بنابراین، ++ C زمانی که سرعت یا عملکرد مهم است، ممکن است انتخاب بهتری باشد.

زبان برنامه نویسی سی شارپ

آیا سی شارپ انتخاب خوبی برای پروژه بعدی شماست؟

این بستگی به محدوده پروژه شما دارد. به طور معمول، پروژه های دسکتاپ و توسعه وب با استفاده از زبان برنامه نویسی سی شارپ، که یک زبان سطح بالا است، تکمیل می شود. چه با محصولات مایکروسافت کار کنید و چه روی پلتفرم مایکروسافت، این به همان اندازه مهم است. با این حال، اگر پروژه شما شامل تعاملات شدید با سخت افزار کامپیوتر و سرورهای آن است، باید مزایای احتمالی کار با ++ C را در نظر بگیرید.

مزایای زبان برنامه نویسی سی شارپ

در میان محافل مهندسی کامپیوتر، گفته می شود که C در # C مخفف “cool” است. به هر حال این برنامه ای است که در قلب چندین بازی ویدیویی محبوب روی کره زمین قرار گرفته است. حتی یک بررسی سریع اصول اولیه، یک نمای کلی از مزایای سی شارپ ارائه می دهد.

 • یادگیری آسان

این امر به ویژه در صورتی صادق است که برنامه زبان سخت تری مانند ++ C یا حتی جاوا را یاد گرفته باشید. سی شارپ دارای یک زبان برنامه نویسی است که به انگلیسی نزدیکتر است و آن را به یک برنامه زبان سطح بالاتر تبدیل می کند. مسلماً، این ممکن است # C را به انتخاب ایده‌آلی برای سرعت پردازشگر و تعاملات سرور تبدیل نکند. با این حال برای بسیاری، پذیرش #C به معنای بهره‌گیری از ویژگی‌هایی است که هم جامع هستند و هم نسبت به سایر زبان‌های برنامه‌نویسی کم‌تر کار می‌کنند.

 • آینده بسیار امیدوارکننده

با یک نگاه به افق بازار کار، به وضوح فرصت های متعددی را که برای کسانی که با سی شارپ آشنایی دارند، خواهید دید. علاوه بر این زبان برنامه نویسی سی شارپ در شرکت‌های سراسر جهان استفاده می‌شود و احتمالاً تقاضای شغل در آینده افزایش خواهد یافت.

 • دارا بودن چندین مزیت برنامه نویسی

یکی از این مزیت ها مربوط به «جمع آوری زباله» است. در برخی از برنامه ها، مانند ++ C، برنامه نویس باید دائماً از حافظه آگاه باشد و آن را در صورت نیاز تخصیص یا توزیع کند. سی شارپ این مشکل را برطرف می کند.

مزیت دیگر هشدارهای کامپایلر است. زبان ++C برنامه نویسان را قادر می سازد تا زمانی که سیستم را با استفاده از نحو برنامه نویسی صحیح عبارت بندی کرده باشند، هر گونه تغییری در سیستم ایجاد کنند. بنابراین ممکن است یک برنامه نویس به طور ناخواسته چیزی ایجاد کند که به سیستم عامل داخلی یا بخشی از برنامه نویسی پایه کامپیوتر آسیب برساند. در مقایسه سی شارپ دارای تدابیر حفاظتی خاصی است که به اطمینان از اینکه این اتفاق نمی افتد کمک می کند.

پیشنهاد مطالعه:
زبان برنامه نویسی ++C چیست؟
زبان برنامه نویسی ++C

زبان برنامه نویسی ++C یکی از سازگارترین و منعطف ترین زبان های برنامه نویسی سطح بالا است که برای ایجاد مطالعه مقاله

زبان برنامه نویسی کاتلین چیست؟
زبان برنامه نویسی کاتلین

زبان برنامه نویسی کاتلین به دلایل مختلفی در سراسر جهان محبوبیت پیدا کرده است. محبوبیت این زبان از زمان راه‌اندازی مطالعه مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست