زبان برنامه نویسی سوئیفت

زبان برنامه نویسی سوئیفت (Swift) چیست؟

زبان برنامه نویسی سوئیفت یک زبان برنامه نویسی همه منظوره و متن باز است که توسط اپل طراحی شده است. این زبان تحت تأثیر پایتون قرار گرفته و آن را سریع و شهودی می کند. Swift عمدتا برای توسعه iOS و macOS استفاده می شود. بسیاری از برنامه های محبوب از جمله LinkedIn، Lyft و WordPress با Swift نوشته شده اند. اگر به توسعه iOS و طراحی اپلیکیشن علاقه مند هستید، زبان برنامه نویسی سوئیفت یک زبان عالی برای یادگیری است.

Swift یک زبان برنامه نویسی چند پارادایم، همه منظوره و منبع باز برای توسعه iPadOS، macOS، tvOS، watchOS و iOS است و توسط اپل در سال 2014 ایجاد شد تا به توسعه دهندگان زبان قدرتمندی برای توسعه برنامه های iOS بدهد. به گفته وب سایت swift.org، این زبان به گونه ای طراحی شده است که امن، سریع و رسا باشد.

همچنین این زبان به گونه ای در نظر گرفته شده است که جایگزینی برای زبان های مبتنی بر C باشد. زبان سوئیفت دائما در حال تکامل است و جامعه همچنان در حال رشد است. کد منبع سوئیفت را می توان در GitHub یافت و دسترسی به کد را برای همه آسان می کند.

زبان برنامه نویسی سوئیفت

ویژگی های زبان برنامه نویسی سوئیفت

 • ژنریک های قدرتمند

ژنریک ها به شما امکان می دهند توابع و انواع انعطاف پذیر و قابل استفاده مجدد بنویسید که می توانند با هر نوع کار کنند.

 • مدیریت خطای بومی

سوئیفت از پرتاب، گرفتن، انتشار و دستکاری خطاها در زمان اجرا پشتیبانی می کند.

 • ساختارها و کلاس‌ها

سوئیفت به شما امکان می‌دهد یک ساختار یا کلاس را در یک فایل تعریف کنید و رابط خارجی برای استفاده از کدهای دیگر در دسترس است.

 • پسوندهای پروتکل

زبان برنامه نویسی سوئیفت به شما اجازه می دهد تا رفتار خود را در پروتکل ها به جای توابع کلی یا انطباق های فردی تعریف کنید.

 • ایمنی حافظه

سوئیفت به طور خودکار حافظه را مدیریت می کند و از بروز رفتار ناامن در کد شما جلوگیری می کند.

 • مدیریت حافظه

با شمارش خودکار مرجع (ARC)، سوئیفت میزان مصرف حافظه برنامه ما را ردیابی و مدیریت می کند. این بدان معناست که ما خودمان نیازی به نگرانی در مورد مدیریت حافظه نداریم.

 • شمارش‌های انعطاف‌پذیر

فهرست‌های سوئیفت از تطابق الگو پشتیبانی می‌کنند و می‌توانند بارهای قابل حمل داشته باشند.

 • اشکال زدایی

سوئیفت از دیباگر LLDB استفاده می کند که یک REPL و دیباگر را برای فعال کردن اشکال زدایی یکپارچه، قالب بندی سازگار، بازیابی شکست و ارزیابی بیان در اختیار شما قرار می دهد.

 • سازگاری منبع و باینری

آخرین نسخه سوئیفت دارای سازگاری باینری برای برنامه ها است. کتابخانه های سوئیفت در هر نسخه سیستم عامل گنجانده شده است، بنابراین برنامه های شما از آخرین نسخه کتابخانه در سیستم عامل استفاده می کنند و کد شما می تواند بدون کامپایل مجدد اجرا شود.

 • تاپل ها

تاپل ها به ما امکان می دهند گروه های ارزشی ایجاد و به اشتراک بگذاریم. ما می توانیم از تاپل ها برای برگرداندن چندین مقدار به عنوان یک مقدار استفاده کنیم.

 • نحو بسته شدن

سوئیفت دارای یک نحو بسته بندی سبک است که دارای بهینه سازی هایی برای فعال کردن یک نحو بدون درهم و برهم و سبک واضح است.

زبان برنامه نویسی سوئیفت

چرا باید زبان برنامه نویسی سوئیفت را یاد بگیرم؟

سوئیفت برای یادگیری آسان و استفاده آسان طراحی شده است. اپل این زبان را با برنامه‌نویس‌های جدید در ذهن ایجاد کرد. فرقی نمی‌کند هنوز در مدرسه هستید، مسیر شغلی جدیدی را بررسی می‌کنید یا می‌خواهید نحوه کدنویسی را یاد بگیرید، Swift برای یادگیری زبان ساده و شهودی ایجاد شده است. اگر در زمینه برنامه نویسی تازه کار هستید، Swift Playgrounds یک برنامه iPad است که شروع به کار با Swift را آسان می کند.

هنگامی که زبان برنامه نویسی سوئیفت را یاد گرفتید، کاندیدای جذابی برای کارفرمایان بالقوه خواهید بود. توسعه دهندگان سویفت تقاضای زیادی دارند. به گفته اپل، این شرکت حدود دو میلیون شغل در ایالات متحده ایجاد کرده است.

مزایای زبان برنامه نویسی سوئیفت

 • سریع و قدرتمند

زبان برنامه نویسی سوئیفت از فناوری کامپایلر LLVM استفاده می کند و کتابخانه استاندارد آن نوشتن کد را بصری و کارآمد می کند.

 • مدرن و بروز

APIهای Swift به راحتی قابل خواندن و نگهداری هستند. انواع استنباط شده کد شما را تمیزتر و کمتر مستعد خطا می کند. ماژول ها هدرها را حذف می کنند و فضاهای نام را ارائه می دهند.

 • یادگیری آسان

زبان برنامه نویسی سوئیفت با در نظر گرفتن برنامه نویسان مبتدی طراحی شده است. می‌توانید از Swift Playgrounds برای iPad برای شروع با کد Swift استفاده کنید، و می‌توانید به دوره‌های آموزشی برای یادگیری نحوه ساخت برنامه‌های Xcode دسترسی داشته باشید.

 • ایمن

سوئیفت دارای انواع ویژگی های ایمنی مانند مدیریت خودکار حافظه، انواع مقادیر و مقداردهی اولیه متغیر است. در سوئیفت، اشیا هرگز نمی توانند صفر باشند و اگر بخواهید از شی nil استفاده کنید، کامپایلر سوئیفت شما را متوقف می کند. این ویژگی ها به جلوگیری از خرابی زمان اجرا کمک می کند.

 • کراس پلتفرم

سوئیفت از تمامی پلتفرم های اپل، لینوکس، ویندوز و اوبونتو پشتیبانی می کند.

 • کتابخانه های پویا

کتابخانه های پویا خارج از کد شما وجود دارند و در صورت نیاز آپلود می شوند. کتابخانه ها در هر نسخه دستگاه یکپارچه شده اند.

 • جامعه بزرگ

سوئیفت یکی از فعال ترین و غنی ترین جوامع منبع باز را دارد. همچنین، منابع زیادی برای کمک به یادگیری زبان وجود دارد.

 • فرآیند توسعه سریع

زبان برنامه نویسی سوئیفت اپل به توسعه دهندگان کمک می کند تا کد را راحت و سریعتر بخوانند و بنویسند. با این حال، تلاش های برنامه نویسان را کاهش می دهد که به مصرف زمان کمتر در فرآیند توسعه کمک می کند. با این حال، کدگذاری کمتر منجر به فرآیند توسعه سریع می شود. جدای از این، زبان برنامه نویسی Swift ویژگی های گسترده ای مانند سینتکس ساده، تشخیص خطاها و مدیریت استفاده از حافظه را ارائه می دهد.

 • مقیاس پذیر

زبان برنامه نویسی سویفت به عنوان مقیاس پذیرترین پلتفرم در نظر گرفته می شود. با Swift، توسعه‌دهندگان فرصت‌های محدودی ندارند و آنها می‌توانند این ویژگی و قابلیت‌ها را در هر زمان در آینده یا در طول فرآیند توسعه گسترش دهند. این فرصت های گسترده ای را برای توسعه دهندگان برای ساخت برنامه های مبتنی بر iOS ارائه می دهد.

 • قابل همکاری با زبان Objective C

زبان برنامه نویسی سوئیفت را می توان به راحتی با Objective C ادغام کرد. اگر پروژه شما از قبل با زبان Objective C همزیستی داشته باشد، می‌توان ویژگی‌ها و قابلیت‌های اضافی را با Swift بدون تغییر در فرآیند کدنویسی اضافه کرد. علاوه بر این اگر کد با سوئیفت توسعه داده شود، کد می‌تواند به راحتی با Objective-C سازگار باشد.

 • عملکرد عالی

در مقایسه با زبان برنامه نویسی رسمی اپل که به عنوان Objective C شناخته می شود، سوئیفت 3 تا 4 برابر سرعت بیشتری ارائه می دهد. حتی فرآیند اجرای کد نیز سریعتر است که به صرفه جویی در زمان زیادی برای توسعه دهندگان iOS کمک می کند. علاوه بر این، از کتابخانه های پویا پشتیبانی می کند که روند توسعه را تقویت می کند.

اینها نکات مثبت زبان برنامه نویسی سوئیفت بودند، حالا به بخش دیگر نگاهی بیندازید و آن معایب است.

زبان برنامه نویسی سوئیفت

معایب زبان برنامه نویسی سوئیفت

 • زبان نسبتاً جدید

سوئیفت هنوز یک زبان جوان است. این بدان معناست که برخی از قابلیت ها و منابع آن به اندازه سایر زبان های برنامه نویسی قوی نیستند.

 • پشتیبانی ضعیف بین پلتفرمی

در حالی که Swift از تمام پلتفرم‌های اپل، لینوکس و ویندوز پشتیبانی می‌کند، اما برای توسعه‌ی اصلی iOS بهترین کار را دارد.

 • به روز رسانی های مکرر

سوئیفت یک زبان جدیدتر است و به روز رسانی های مکرری دارد. این می تواند پیدا کردن ابزار مناسب برای کمک به کارهای خاص را دشوار کند.

 • عدم پشتیبانی از نسخه های قبلی IOS

این مشکل اصلی برای توسعه دهندگان سوئیفت است که از iOS7 یا نسخه های بعدی منتشر شده پشتیبانی نمی کند. زبان برنامه نویسی سوئیفت از پروژه های قدیمی یا نسخه های قدیمی سیستم عامل iOS پشتیبانی نمی کند.

مقایسه زبان برنامه نویسی سویفت و Objective-C

زبان برنامه نویسی سوئیفت

Objective-C یک زبان برنامه نویسی همه منظوره و شی گرا است. این زبان اصلی برنامه نویسی مورد استفاده برای توسعه OS X و iOS قبل از ظهور Swift در سال 2014 بود. این زبان ویژگی های C و Smalltalk را ترکیب می کند. پس از ایجاد زبان برنامه نویسی سوئیفت، Objective-C شروع به کاهش استفاده و محبوبیت کرد، اگرچه برنامه های موجود در Objective-C هنوز باید حفظ شوند.

چه چیزی سوئیفت را انتخاب بهتری می کند؟

در وهله اول مهم است که توجه داشته باشید که سوئیفت جانشین مستقیم Objective-C نیست. هر دو زبان قابلیت های متفاوتی دارند و می توانند با هم برای توسعه و طراحی اپلیکیشن موبایل استفاده شوند. بیایید به مقایسه کنار هم این دو زبان نگاه کنیم.

ویژگی های سوئیفت

 • با Swift می‌توانید در Xcode، Swift Playgrounds، Cocoa Touch و موارد دیگر توسعه دهید.
 • در حال حاضر، سوئیفت حداقل به iOS 7 نیاز دارد. این بدان معناست که آیفون‌ها و آیپدهای توسعه‌یافته قبل از سال 2014 با برنامه‌های شما سازگاری ندارند.
 • Swift یک زبان مدرن و انسان پسند با نحو ساده است که به این معنی است که سرعت کدنویسی سریعتر است.
 • طبق گفته اپل، سوئیفت 2 تا 3 برابر سریعتر از Objective-C است.
 • سوئیفت دارای اسناد غنی است که دائماً به روز می شود.
 • تقاضا برای توسعه دهندگان سوئیفت در حال افزایش است.

ویژگی های Objective-C

 • با Objective-C، شما عمدتاً در Xcode توسعه می دهید.
 • برنامه های شما روی هر نسخه موجود iOS اجرا می شوند.
 • استفاده از Objective-C معمولاً منجر به کاهش سرعت کدنویسی می شود، زیرا زبان آنقدرها شهودی و انسان پسند نیست.
 • Objective-C 2.6 برابر کندتر از Swift است و به دلیل نحو پیچیده تر نوشتن آن زمان بیشتری می برد.
 • Objective-C دارای اسناد غنی است که اغلب به روز نمی شوند.
 • تقاضا برای توسعه دهندگان Objective-C در حال کاهش است.

به طور کلی، زبان برنامه نویسی سوئیفت (Swift) زبان مطلوب تری برای انتخاب است، زیرا ایمن تر، سریع تر، شهودی تر و تعاملی تر است. سوئیفت قابلیت تعامل Objective-C را دارد، به این معنی که کد سوئیفت می تواند در کنار فایل های Objective-C موجود زندگی کند. با Swift، به APIهای Objective-C نیز دسترسی کامل خواهید داشت.

پیشنهاد مطالعه:
زبان برنامه نویسی ++C چیست؟
زبان برنامه نویسی ++C

زبان برنامه نویسی ++C یکی از سازگارترین و منعطف ترین زبان های برنامه نویسی سطح بالا است که برای ایجاد مطالعه مقاله

زبان برنامه نویسی سی شارپ (C#) چیست؟
زبان برنامه نویسی سی شارپ

سی شارپ یک زبان برنامه نویسی است که توسط مایکروسافت توسعه یافته است و در اکثر محصولات آن ها استفاده مطالعه مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست