بازاریابی شبکه ای

بازاریابی شبکه ای یا نتورک مارکتینگ چیست؟

هنگامی که کلمه بازاریابی شبکه ای را می شنویم به مغازه ها، مشاغل بزرگ و موارد مشابه فکر می کنیم. ما در ذهن خود از کوچکترین مغازه خواربارفروشی در منطقه خود شروع می کنیم و به شرکته ای فناوری اطلاعات که خدمات و نرم افزارهای جدیدی را برای بازاریابی اینترنتی ارائه می دهند، ختم می شویم.

مجموعه اپمون به طور تخصصی به طراحی اپلیکیشن موبایل (اندروید و ios) در زمینه های مختلف مانند اپ های فروشگاهی، خبری، شرکتی، بیمه، اختصاصی و … میپردازد و میتوانید طراحی اپ خود را برای داشتن بالاترین کیفیت همگام با قیمت مناسب به مجموعه اپمون بسپارید.

مانند سایر موارد، بازاریابی نیز با گذشت زمان پیشرفت های زیادی کرده است. این فقط محدود به خریداران، فروشندگان، فروشندگان و تجار نیست. بازاریابی با گذشت زمان به سرعت متحول شده است. انواع جدیدی از بازاریابی تکامل یافته است، روش های جدیدی پدید آمده است و قلمرو بازاریابی را گسترش داده است.

یکی از این انواع بازاریابی، بازاریابی شبکه ای یا نتورک مارکتینگ است که در این مقاله ما قصد داریم روی همین موضوع تمرکز کنیم.

 

 

بازاریابی شبکه ای چیست؟

بازاریابی شبکه ای یک مفهوم تجاری است که با تکیه بر شبکه ای از توزیع کنندگان، شرکت را توسعه می دهد. ایجاد پول معمولاً مستلزم استفاده از 3 نوع اساسی از استراتژی های سیستماتیک است: lead generation، hiring و building and management. بازاریابی شبکه ای به سه دسته تک سطحی، دو سطحی و چند سطحی تقسیم می شود.

به زبان ساده، بازاریابی شبکه ای (نتورک مارکتینگ) یک مفهوم تجاری است که متکی بر فروش عوامل مستقل به افراد دیگر، به طور کلی از خانه آنها است. در صورت راه اندازی یک شرکت بازاریابی شبکه ای ممکن است نیاز به ایجاد شبکه ای از شرکای تجاری یا فروشندگان داشته باشید تا به شما در ایجاد سرنخ و بستن فروش کمک کنند.

بازاریابی شبکه ای

ویژگی های بازاریابی شبکه ای

فروش مستقیم: شرکت های بازاریابی شبکه ای محصولات خود را مستقیماً به مشتریان تبلیغ می کنند و نه از طریق یک کانال توزیع مشخص. شغل فروش اقلام به شرکت کنندگان داده می شود و به ازای هر فروش که انجام می دهند، کمیسیون دریافت می کنند.

کارآفرینانی که دارای مشاغل آزاد (IBO) هستند: از شرکت کنندگان به عنوان IBO یاد می شود زیرا آنها طوری رفتار می کنند که گویی شرکت خود را اداره می کنند.

توزیع کننده: اکثر شرکت های بازاریابی چند سطحی به جای فروشندگان، از اعضای خود به عنوان توزیع کننده یاد می کنند.

Downline: اعضایی که توسط توزیع کننده استخدام می شوند یا افراد تازه استخدام شده توسط، Downline توزیع کننده را تشکیل می دهند. همه توزیع کنندگان از فروش پایینی خود سود می برند.

Upline: همه توزیع کنندگان در سلسله مراتب بالای حامی شخصی یک عضو هستند. تمام راه تا سرفصل فروش بالا است. در مورد فروش توسط شرکای downline، همه توزیع کنندگان در upline کمیسیون دریافت می کنند.

برنامه: لیستی از همه روش های متعدد فروشندگان برای کسب درآمد تهیه می کند. این طرح همچنین نشان می دهد که چگونه حقوق بر اساس حجم فروش و تعداد شرکای جذب شده متفاوت است. برای کارکنان خود، سازمان های معتبر استراتژی را تا آنجا که امکان پذیر است، ایجاد می کنند.

حمایت مالی: شخصی که کارمند جدیدی را به شرکت می آورد.

استخدام یا همکاری: فردی که توسط حامی به شرکت آورده می شود. فروشنده به ازای فروش شریک جبران می شود.

انواع بازاریابی شبکه ای

  • بازاریابی شبکه ای تک سطحی
  • بازاریابی شبکه ای دو سطحی
  • بازاریابی شبکه ای چند سطحی

بازاریابی شبکه ای تک سطحی

شما برای فروش محصولات یا خدمات خود از طریق بازاریابی شبکه ای تک سطحی به برنامه وابسته شرکت می پیوندید. نیازی به جذب سایر توزیع کنندگان ندارید و فروش مستقیم تنها منبع درآمد شما است.

برخی از طرح های وابسته به اینترنت برای جابجایی ترافیک به وب سایت وابسته به شما پول می دهند. شبکه های تک لایه نیز شامل طرح های وابسته پرداخت به ازای کلیک (PPC) و پرداخت به ازای سرب (PPL) است.

بازاریابی شبکه ای دو سطحی

بازاریابی شبکه ای دو سطحی برخلاف بازاریابی شبکه ای تک سطحی نیاز به جذب نیرو دارد، اما جبران خسارت شما به طور کامل به آن وابسته نیست. شما برای فروش مستقیم (یا ترافیک هدایت شده به یک وب سایت) و همچنین فروش مستقیم یا ترافیک توصیه شده ایجاد شده توسط وابستگان یا توزیع کنندگان که برای شما کار می کنند، جبران می شوید.

بازاریابی شبکه ای چند سطحی

برخی از سازمان های فروش مستقیم از بازاریابی چند سطحی (MLM) برای تشویق توزیع کنندگان فعلی برای جذب توزیع کنندگان جدید در مقابل بخشی از فروش نیروهای خود استفاده می کنند. افراد استخدام شده “downline” توزیع کننده هستند. توزیع کنندگان همچنین از فروش مستقیم محصول به مشتریان سود می برند.

بازاریابی شبکه ای

بازاریابی شبکه ای چگونه کار می کند؟

بازاریابی چند سطحی (MLM)، بازاریابی سلولی، بازاریابی وابسته، بازاریابی مستقیم مصرف کننده، بازاریابی ارجاعی و حق رای دادن مشاغل خانگی همه اصطلاحاتی هستند که برای توصیف بازاریابی شبکه ای استفاده می شوند.

شرکت های بازاریابی شبکه ای اغلب لایه هایی از فروشندگان را ایجاد می کنند که در آن فروشندگان انگیزه دارند تا شبکه های فروشنده خود را استخدام کنند.

افرادی که یک ردیف جدید (یا “upline”) راه اندازی می کنند، از فروش خود و همچنین فروش افرادی که در ردیفی که شروع کرده اند (“downline”) دستمزد دریافت می کنند.

با گذشت زمان ممکن است یک لایه جدید ظاهر شود که کمیسیون اضافی به ردیف بالا و همچنین ردیف میانی ارائه می دهد.

درآمد یکی از اعضای نتورک مارکتینگ بستگی به فروش محصول و همچنین به کارگیری دارد.

هر شخصی که به تیم بازاریابی شبکه ای ملحق می شود ، دو فرایند را طی می کند: اولین مورد آموزش و دیگری فروش است.

  • آموزش

اولین قدم پس از پیوستن این است که توزیع کننده شرکت شوید، یعنی شما از این به بعد فروشنده محصولات خواهید بود.

از آنجا که این تجارت مستلزم فروش و استخدام توزیع کنندگان است، شرکتی که به آن ملحق می شوید یا حامی شما آموزش جامع محصول و فروش را به شما ارائه می دهد.

شما با پیچیدگی های خط تولید شرکت خود، الزامات کیفیت و ایمنی که آنها برآورده می کنند، مقایسه آنها با رقبا انتظارات مشتریان از مشتریان و راه حل های سوالات متداول از جمله موارد دیگر آشنا خواهید شد.

اکثر شرکت ها در کنار آموزش جذب افراد جدید، آموزش فروش نیز ارائه می دهند، به طور کلی آنها یک کارگاه آموزشی کوتاه برای آن ترتیب می دهند.

  • فروش

هنگامی که شرکت به شما در مورد فروش، دانش محصول و تجهیز و ابزار و ملزومات لازم و همچنین یک بسته استارتاپ به شما آموزش داده است، آماده شروع به کار هستید. حامی شما در طول آموزش شما در دسترس خواهد بود و همچنین به شما در شروع کار کمک می کند.

پیش بینی یا تهیه لیستی از مشتریان، واجد شرایط بودن مشتریان، قرار ملاقات با مشتریان، ملاقات با آنها و ارائه پیشنهاد تجاری MLM، پاسخ به سوالات و کمک به آنها در تصمیم گیری برای پیوستن به شبکه و پیگیری آنها به طور منظم برای تصمیم گیری مثبت، اکنون بخشی از فرایند فروش شما خواهد بود.

این روند با ثبت نام به عنوان توزیع کنندگان، آموزش محصولات، فروش و تهیه ابزار، مواد بازاریابی و کیت آغازین و همچنین الهام بخشیدن و همکاری با آنها برای کمک به توسعه شبکه ادامه می یابد.

شما تلاش می کنید علاوه بر استخدام و توسعه شبکه توزیع کننده، فروش خرده فروشی را نیز افزایش دهید. تهیه لیستی از چشم اندازهای خرده فروشی شامل خانواده، دوستان، همسایگان و جامعه محلی شما و همکاران شما، شرکت شما و سایر شرکت هایی است که با آنها ارتباط داشته اید.

نمونه هایی از بازاریابی شبکه ای (نتورک مارکتینگ)

  • ظروف توپر

این یکی از شناخته شده ترین سازمان های بازاریابی چند سطحی در جهان است. این مارک تجاری که در سال 1938 در ایالات متحده تاسیس شد =، با کل دسته بندی محصولات خود (ظروف پلاستیکی ذخیره مواد غذایی) در ارتباط است و فقط به اندازه ای که شرکت ها با روش های سنتی توزیع مانند نوار اسکاچ یا جاروبرقی هوور برابری می کنند.

  • ایون

این یک شرکت لوازم آرایشی با میلیون ها نماینده فروش و درآمد سالانه 3.63 میلیارد دلار در سال 2020 است. این یکی از بزرگترین شرکت های بازاریابی چند سطحی در جهان است. Avon Products، Inc. توسط Natura & Co ، یک شرکت لوازم آرایشی که صاحب The Body Shop است و در اوایل سال 2020 خریداری شد.

  • Herbalife

این یک شرکت بازاریابی چند سطحی است که مکمل های غذایی می فروشد. این شرکت در سال 1980 در کالیفرنیا تأسیس شد و امروزه حدود میلیون ها توزیع کننده مستقل در سراسر جهان دارد.

  • Amway

Amway بزرگترین شرکت بازاریابی شبکه ای جهان است که حدود 8.5 میلیارد دلار درآمد در سال 2020 دارد. از زمان تأسیس آن در میشیگان در 1959، این شرکت به بیش از 3 میلیون نماینده در فروش محصولات بهداشتی، زیبایی و مراقبت از منزل در بیش از 100 کشور جهان رسیده است.

بازاریابی شبکه ای

مزایای بازاریابی شبکه ای

هیچ محدودیتی برای اندازه یک سازمان بازاریابی شبکه ای وجود ندارد. این امر به این دلیل رخ می دهد که مشاغل ممکن است با تعداد زیادی از افراد مشارکت کنند تا توزیع کننده شوند. توزیع کنندگان همچنین می توانند برای افزایش فروش شرکت با سایر توزیع کنندگان فرعی همکاری کنند.

شرکت ها نیازی به تبلیغات برای تبلیغ محصولات خود ندارند زیرا آنها دارای شبکه توزیع قوی و قوی هستند که مستقیماً مشتریان را درگیر می کند.

ساختار توزیع کننده همچنین بر حاشیه سود خرده فروشان تأثیر می گذارد که توسط شرکت ها هزینه محسوب می شود. این حاشیه سود به توزیع کنندگان منتقل می شود و شرکت ها از بار مالی آنها خلاص می شوند.

مزیت دیگر این است که شرکت ها مجبور نیستند به اندازه گذشته هزینه ذخیره و تحویل خود را خرج کنند. این به این دلیل است که توزیع کنندگان مسئول این هزینه ها هستند.

به دلیل این چارچوب، توزیع کنندگان می توانند از معاملات تجاری خود با این سازمان مبلغ بی پایان درآمد کسب کنند. آنها می توانند هم از درآمد خود و هم از کمیسیون درآمد کسب کنند.

به طور خلاصه نتورک مارکتینگ یکی از تکنیک های بازاریابی در نوع خود است. افرادی که درگیر آن هستند آن را منحصر به فرد می دانند و معتقدند که بازار با سرعتی شگفت انگیز در حال گسترش است. در آینده نزدیک ممکن است بتوانیم شاهد گسترش شدید دنیای بازاریابی شبکه ای باشیم. تا آن زمان ما می توانیم شاهد رشد شادی آن باشیم.

پیشنهاد مطالعه:
کمپین تبلیغاتی چیست؟
کمپین تبلیغاتی

کمپین تبلیغاتی مجموعه ای از تبلیغات است که روی یک پیام متمرکز می شود. برخی از اهداف تجاری که کمپین مطالعه مقاله

مارکت پلیس (Market Place) چیست؟
مارکت پلیس

امروزه بیش از 60 درصد خرید و فروش ها از طریق مارکت پلیس ها انجام می شود و برخی از مطالعه مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست