بک آپ گیری از سایت وردپرس

آموزش کامل بک آپ گیری از سایت وردپرس

حتماً می دانید که داشتن گزینه بک آپ گیری از فایل‌ها در وب سایت وردپرسی بسیار مهم است. بدون وجود بک آپ گیری از سایت وردپرس ممکن است تمام اطلاعات و داده‌های خود را ازدست بدهید و این تجربه‌ای است که برای بدترین دشمن خود نیز آرزو نمی‌کنید.

مجموعه اپمون به طور تخصصی به طراحی اپلیکیشن موبایل (اندروید و ios) در زمینه های مختلف مانند اپ های فروشگاهی، خبری، شرکتی، بیمه، اختصاصی و … میپردازد و میتوانید طراحی اپ خود را برای داشتن بالاترین کیفیت همگام با قیمت مناسب به مجموعه اپمون بسپارید.

با این وجود ممکن است نخواهید از افزونه‌ای برای بک آپ گیری از سایت وردپرس خود استفاده کنید. انواع مختلفی از روش‌ها وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید، از جمله استفاده از انواع مختلف نرم افزارهای پشتیبان گیری یا حتی اجرای پشتیبان گیری دستی.

اما برخی از افراد هستند که ترجیح می‌دهند که از افزونه‌های پشتیبان گیری خودکار استفاده کنند و کار خود را راحت‌تر کنند. پس ما در این مقاله به خواسته و نیاز هر دو گروه پاسخ خواهیم داد.

با ما همراه باشید …

آموزش بک آپ گیری از سایت بدون افزونه

 

بک آپ گیری از سایت وردپرس با افزونه

 

در ادامه ابتدا با اهمیت پشتیبان گیری از وب سایت خود و ایجاد یک برنامه پشتیبان آشنا خواهید شد. علاوه بر این ما به صورت کامل و جامع به روش‌های مختلفی که می‌توانید برای تهیه بک آپ (Backup) از وب سایت خود با سهولت استفاده کنید، می‌پردازیم.

چرا باید از سایت بک آپ تهیه کنیم؟

پشتیبان گیری از وب سایت را به عنوان یک طرح بیمه‌ای در نظر بگیرید. در صورت خرابی وب سایت شما، تحت پوشش بیمه قرار خواهید گرفت. اکثر مردم اهمیت پشتیبان گیری از فایل‌های رایانه‌ای را می‌دانند اما از انجام این کار برای وب سایت امتناع می‌کنند.

انواع و اقسام دلایل وجود دارد که می‌تواند وب سایت شما را از بین ببرد و تمام زحماتی را که تا به حال کشیده‌اید (صرف نظر از عمدی یا غیر عمدی بودن آن) نابود کند.

بک آپ گیری از سایت وردپرس

در اینجا برخی از رایج‌ترین دلایلی که باعث می‌شود تمایل به بک آپ گیری از سایت وردپرس پیدا کنید، ذکر شده است:

 1. حوادث غیرمترقبه

آیا تا به حال به طور تصادفی قهوه را روی صفحه کلید خود ریخته‌اید یا گوشی شما از جیب شما بیرون آمده و روی زمین افتاده است؟ حوادث اجتناب ناپذیر است.

این امر به ویژه در مورد کاربران دیگری که دسترسی به پشتیبان سایت شما دارند صادق است. اغلب تنها چیزی که لازم است تغییر یک خط کد برای ازبین بردن سایت شما است. همچنین با کلیک روی دکمه اشتباه، حذف تصادفی یک فایل و … دیگر نمی‌توانید وارد سایت خود شوید.

تنها راه حل در برابر این اشتباهات این است که از وب سایت خود نسخه پشتیبان (Backup) تهیه کنید. بنابراین به جای آنکه مجبور شوید یک شرکت ثالث گران قیمت را برای تعمیر سایت خود استخدام کنید، فقط می‌توانید سایت خود را با نسخه پشتیبان جایگزین کنید.

 1. هک شدن وب سایت

هک وب سایت به طور مداوم در دنیای اینترنت رخ می‌دهد. اینکه هنوز آن را تجربه نکرده‌اید به این معنا نیست که در امان هستید. در حال حاضر مراحلی وجود دارد که می‌توانید برای افزایش امنیت سایت خود انجام دهید. اما هیچ راه حل امنیتی 100% نیست.

این امر به ویژه برای دارندگان سایت وردپرس صادق است. وردپرس متداول‌ترین CMS است اما بیشترین احتمال نیز وجود دارد که توسط هکرها مورد هدف قرار گیرد. از دست دادن یک هسته، موضوع یا افزونه می‌تواند دروازه‌ها را باز کرده و سایت وردپرس شما آسیب پذیر شود.

در اینجاست که بک آپ گیری از سایت وردپرس اهمیت دوچندانی پیدا می‌کند. این یک روش مقرون به صرفه برای بازیابی از هک است، به جای اینکه مجبور باشید با تیمی از متخصصان برای بازیابی پرونده‌ها و داده‌های خود کار کنید.

 1. از کار افتادن سایت در نتیجه انجام بروزرسانی ها

به روزرسانی ها همیشه آنطور که باید پیش نمی‌روند. اکثر وب سایت‌ها دارای قطعات متحرک زیادی هستند و وقتی چیزی را به روز می‌کنید، همیشه با سایر جنبه‌های سایت شما به خوبی کار نمی‌کند.

معمولاً خرابی وب سایت در بدترین زمان اتفاق می افتد. بنابراین به جای صرف ساعت‌ها برای عیب یابی این مشکل در حالی که سایت شما آفلاین است و هزینه خود را از دست می‌دهید، می‌توانید به سرعت به نسخه قبلی بازگردید.

بک آپ گیری از سایت وردپرس

هر چند وقت یکبار باید از سایت بک آپ (Backup) بگیریم؟

دفعات بک آپ گیری از سایت وردپرس شما بستگی به تعداد دفعاتی دارد که سایت خود را به روز می‌کنید. برخی از صاحبان وب سایت‌ها باید روزانه از سایت‌های خود نسخه پشتیبان تهیه کنند در حالیکه که سایر صاحبان وب سایت‌ها می‌توانند هر چند ماه یکبار از سایت خود نسخه پشتیبان تهیه کنند.

به عنوان مثال اگر یک وبلاگ فعال دارید که چندین پست در روز منتشر می‌کند، بهتر است در پایان هر روز پشتیبان گیری کنید.

بهترین قاعده پشتیبان گیری این است که هر زمان که تغییری بزرگ در وب سایت خود ایجاد کردید، از آن بک آپ بگیرید.

در صورت بروز هر یک از موارد زیر، بهتر است از وب سایت خود نسخه پشتیبان تهیه کنید:

 • به تازگی یک پست جدید منتشر کرده‌اید.
 • سایت خود را به روز کردید.
 • سایت خود را دوباره طراحی کردید.
 • یک افزونه جدید نصب کردید.

نکتته مهم: هرچه نسخه پشتیبان تهیه شده توسط شما جدیدتر باشد، در صورت نیاز به بازگرداندن سایت خود، جبران زمان از دست رفته راحت‌تر خواهد بود.

بک آپ گیری از سایت وردپرس

آیا حتماً باید از افزونه بک آپ گیری از سایت وردپرس استفاده کرد؟

اگر از سایت وردپرس استفاده می‌کنید، متداول‌ترین روش پشتیبان گیری استفاده از افزونه بک آپ گیری از سایت وردپرس است. اما این ممکن است برای هر صاحب وب سایتی بهترین گزینه نباشد.

تعداد زیادی افزونه بک آپ گیری از سایت وردپرس وجود دارد. استفاده از این افزونه‌ها به طور کلی بسیار ساده است و می‌توان به سرعت پیکربندی کرد تا پشتیبان گیری خودکار وب سایت اجرا شود.

برای اکثر صاحبان سایت‌های وردپرسی، استفاده از یکی از این افزونه‌های پشتیبان گیری بیش از حد کافی خواهد بود. با این وجود دلایلی وجود دارد که ممکن است بخواهید از افزونه پشتیبان گیری وردپرس دوری کنید و در عوض روشی جایگزین را دنبال کنید.

بک آپ گیری از سایت وردپرس

نحوه پشتیبان گیری از سایت بدون افزونه

همانطور که در بالا بررسی کردیم، حتی اگر استفاده از افزونه بک آپ گیری از سایت وردپرس راحت‌تر باشد اما ممکن است برای هر سایتی بهترین انتخاب نباشد. در زیر خواهید آموخت که چگونه می‌توانید بدون کمک افزونه وردپرس از سایت خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

 1. از یک ابزار مانند CodeGuard استفاده کنید

اگر نمی‌خواهید از افزونه استفاده کنید یک راه عالی دیگر استفاده از سرویسی است که پشتیبان گیری خودکار انجام می‌دهد. این کار زمان و انرژی ذهنی شما را آزاد می‌کند زیرا بک آپ گیری از سایت وردپرس شما بدون نیاز به انجام هیچ کاری اجرا می‌شود.

CodeGuard به شما کمک می‌کند روزانه پشتیبان گیری خودکار از کل وب سایت خود را اجرا کنید.

هنگامی که CodeGuard را فعال کرده‌اید، پشتیبان گیری از سایت شما بسیار آسان است.

 1. پشتیبان گیری دستی

ممکن است در ابتدا انجام پشتیبان گیری دستی دشوار به نظر برسد اما این چنین نیست. می‌توانید پشتیبان گیری دستی خود را مستقیماً از طریق کنترل پنل هاست خود ایجاد کنید.

برای ایجاد پشتیبان گیری ابتدا به فضای cPanel هاست خود بروید و از بخش Files روی گزنیه Backup Wizard کلیک کنید.

سپس در صفحه جدید، دکمه آبی رنگ Back Up را انتخاب نمایید.

در مرحله بعد، 2 حق انتخاب برای بک آپ گیری از سایت وردپرس خود دارید:

 • بکاپ گیری جداگانه از هر بخش

در اولین انتخاب که Select Partial Backup است، شما می‌توانید از 3 بخش زیر به صورت جداگانه پشتیبان بگیرید:

Home Directory: با زدن این گزینه از تمام پوشه و فایل‌های موجود در File Manager هاست شما پشتیبان گرفته خواهد شد.

MySQL Databases: با انتخاب این گزینه به صفحه‌ای می‌روید که اسم دیتابیس‌های هاست شما درون آن وجود دارد. با کلیک بر روی هر کدام از آن‌ها از دیتابیس پشتیبان گرفته خواهد شد.

Email Forwarder & Filters: این گزینه از تمام ایمیل‌های هاست شما و فیلترهایی که برای آن‌ها قرار دادید، پشتیبان می‌گیرد.

 • فول بک آپ (Full Backup)

در انتخاب دوم شما با کلیک روی عبارت Full Backup می‌توانید از تمام اطلاعات‌هاست خود بک آپ بگیرید.

بعد از کلیک بر روی عبارت Full Backup به صفحه‌ای هدایت می‌شوید که دارای دو بخش است و هر بخش دارای مقادیر پیشفرض است. در بخش Backup Destination دقت کنید که مسیر آن Home Directory باشد. در بخش Email Address هم باید آدرس ایمیلتان وارد شده باشد تا پس از آن که انجام بک آپ گیری از سایت وردپرس به طور کامل انجام شد، cPanel شما را با فرستادن ایمیل با خبر کند.

در انتها بر روی عبارت Generate Backup کلیک کرده تا فرآیند بک آپ گیری از سایت وردپرس شروع شود.

 1. بک آپ گیری از طریق FTP

روش دیگر برای بک آپ گیری از سایت وردپرس شما استفاده از FTP است. این احتمالاً کم استفاده ترین رویکرد است، زیرا بیشتر فنی است. اما برخی از کاربران ترجیح می‌دهند از طریق اتصال FTP کار کنند.

مراحل بک آپ گیری از طریق FTP:

1- ابتدا به سایت filezilla-project.org بروید.

2- سایت خود را به آن متصل کنید.

3- فایل‌های سایت خود را پیدا کنید.

4- آنن ها را بارگیری و سپس ذخیره کنید.

وقتی FileZilla را باز می‌کنید ممکن است لازم باشد فایل‌های مخفی را نشان دهید. برخی از فایل‌های وردپرس به طور پیش فرض پنهان هستند که باید آنها را در نسخه پشتیبان خود قرار دهید.

هنگامی که نسخه پشتیبان خود را بارگیری و ذخیره کردید، باید پایگاه داده وردپرس خود را نیز بارگیری کنید.

بک آپ گیری از سایت وردپرس

بک آپ گیری از سایت وردپرس با افزونه

افزونه‌های پشتیبان گیری وردپرس عنصر سهولت را به ایجاد پشتیبان گیری قابل اعتماد برای سایت وردپرسی شما اضافه می‌کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که افزونه پشتیبان گیری مورد علاقه وردپرس خود را نصب کنید، چند تنظیم را پیکربندی کنید و تمام.

معرفی چند افزونه پشتیبان گیری وردپرس:

 • افزونه WPvivid Pro Backup & Migrate

اگر به دنبال پشتیبان گیری جامع، مهاجرت، مرحله بندی و بازیابی افزونه با یکپارچه سازی فضای ذخیره سازی ابری هستید این افزونه بهترین گزینه برای شماست. این افزونه پشتیبان گیری وردپرس شامل ویژگی‌های قدرتمندی برای تهیه و برنامه ریزی پشتیبان گیری، ارسال نسخه پشتیبان به حافظه دلخواه شما (Dropbox، Google Drive، Amazon S3، SFTP و غیره) و انتقال آسان کل سایت یا انتخاب فایل‌های خاص و … است.

 • افزونه Jetpack Backup

Jetpack Backup بهترین راه حل پشتیبان گیری در زمان اندک برای وب سایت‌های وردپرس است. این می‌تواند به شما در تهیه پشتیبان گیری روزانه خودکار و همچنین پشتیبان گیری زمان واقعی از کل وب سایت شما کمک کند. پشتیبان گیری را می‌توان با یک کلیک از دسکتاپ یا دستگاه تلفن همراه خود بازیابی کرد.

اگر طرح پشتیبان گیری زمان واقعی را انتخاب کنید، می‌توانید سایت خود را از هر نقطه پشتیبان بازیابی کنید. این به ویژه برای وب سایت‌های تجارت الکترونیکی مفید است. سایر ویژگی‌های Jetpack Backup شامل آرشیو پشتیبان گیری 30 روزه و گزارش تغییرات سایت است.

 • افزونه BackupBuddy Premium

با این افزونه به راحتی می‌توانید برای ایجاد پشتیبان کامل پایگاه داده و فایل‌ها و یا انتقال سایت خود به سرور دیگر استفاده کنید.

می‌توانید از سایت خود در هارد دیسک خود و انواع سرویس‌های ذخیره سازی خارجی از جمله خدمات وب آمازون، Rackspace، ایمیل، FTP، Dropbox و BackupBuddy Stash و سایر موارد پشتیبان تهیه کنید.

زمانی که در حال حرکت هستید پشتیبان گیری از وردپرس را با BackupBuddy برنامه ریزی کنید و از خدمات پشتیبان گیری مانند دیگر استفاده کنید.

 • افزونه Duplicator

این افزونه با بیش از 1 میلیون نصب فعال یکی از محبوبترین افزونه‌های بک آپ گیری از سایت وردپرس است. در درجه اول، Duplicator به شما کمک می‌کند تا سایت خود را به راحتی کلون کرده یا به مکان دیگری منتقل کنید. این ویژگی اصلی آن را به یک راه حل پشتیبان گیری قدرتمند تبدیل می‌کند.

با استفاده از این افزونه پایگاه داده شما به طور خودکار به یک فایل SQL منتقل می‌شود و همراه با فایل‌های وردپرس شما در آرشیو ZIP ذخیره می‌شود. سپس یک فایل PHP ویژه ایجاد می‌کند که به شما امکان می‌دهد پشتیبان گیری را به راحتی نصب کنید. فقط بایگانی ZIP و فایل PHP را روی سرور خود بارگذاری کنید و بقیه کار دیگر راحت است.

 • افزونه وردپرس BackWPup

BackWPup یک افزونه بک آپ گیری از سایت وردپرس است که به شما کمک می‌کند پشتیبان گیری کامل از سایت وردپرس خود ایجاد کنید و این افزونه به مکان‌های ذخیره سازی خارجی مانند Dropbox، Amazon S3، FTP، RackSpace Cloud و بسیاری دیگر متصل می‌شود.

پیشنهاد مطالعه:
طرح صیانت چیست؟ + راهکارهای مقابله با آن
طرح صیانت

به طور کلی طرح صیانت از فضای مجازی، طرحی است که در آن یه شناسایی ذاتی کاربران و امکان کنترل مطالعه مقاله

کیف پول الکترونیکی چیست؟
کیف پول الکترونیکی

کیف پول الکترونیکی (که به آن کیف پول دیجیتال نیز گفته می شود) به یک سرویس آنلاین یا دستگاه الکترونیکی مطالعه مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست