طراحی اپلیکیشن تحت وب

PWA یا Progressive Web Application به برنامه‌های تلفن همراه اشاره دارد که در قالب وب ارائه می‌شوند. به طور کلی این فناوری تجربه مشابهی را با کار با یک برنامه تلفن همراه در وب ارائه می‌دهد. شایان ذکر است که با طراحی اپلیکیشن تحت وب (PWA)، کاربران نیازی به نصب برنامه‌های کاربردی بر روی تلفن‌های همراه خود ندارند اما امکان نصب آنها مانند برنامه‌های بومی در تلفن‌های همراه وجود دارد. همچنین کاربران می‌توانند با استفاده از هر دستگاهی مانند لپ تاپ، تلفن همراه و تبلت به اپلیکیشن های PWA دسترسی داشته باشند.

طراحی اپلیکیشن تحت وب

اپلیکیشن تحت وب (PWA) چیست؟

اپلیکیشن های PWA یک نوع نرم افزار کاربردی ارائه شده توسط وب هستند که با استفاده از فناوری‌های رایج وب از جمله HTML، CSS و JavaScript ساخته می‌شوند. از آنجا که طراحی اپلیکیشن تحت وب (PWA) نوعی از صفحه وب یا وب سایت است که به عنوان برنامه وب شناخته می‌شود، نیازی به گردآوری یا توزیع جداگانه ندارد.

توسعه دهندگان فقط می‌توانند برنامه تحت وب را به صورت آنلاین منتشر کنند و اطمینان حاصل کنند که شرایط مورد نیاز نصب اولیه را برآورده می‌کند و کاربران می‌توانند برنامه را به صفحه اصلی خود اضافه کنند. همچنین انتشار برنامه در سیستم‌های توزیع دیجیتالی مانند Apple App Store یا Google Play اختیاری است.

از سال 2021، ویژگی‌های PWA توسط Google Chrome، Apple Safari، Firefox for Android و Microsoft Edge به درجات مختلف پشتیبانی می‌شود، اما برای دسکتاپ توسط Firefox پشتیبانی نمی‌شود.

طراحی اپلیکیشن تحت وب

مزایای طراحی اپلیکیشن تحت وب (PWA)

در دسترس بودن در حالت آفلاین

اگر اتصال به اینترنت محدود باشد یا هیچ گونه ارتباطی وجود نداشته باشد، وب سایت‌ها به درستی نمایش داده نمی‌شوند. از سوی دیگر برنامه‌های تلفن همراه اغلب خودکار هستند و به کاربران امکان می‌دهد در صورت عدم آنلاین بودن از آنها استفاده کنند. در نتیجه آنها دسترسی بیشتری را ارائه می‌دهند و تعامل را افزایش می‌دهند.

رفتار شبیه موبایل

اپلیکیشن های PWA مانند برنامه‌های تلفن همراه طراحی می‌شوند، اما ویژگی‌های وب سایت مفیدی مانند داده‌های پویا و دسترسی به پایگاه داده را ارائه می‌دهند. اکثر PWA ها از چارچوب‌های موجود و UX/UI استفاده می‌کنند که امکان ارائه تجربیات کاربر برتر را در مقایسه با وب سایت‌ها فراهم می‌کند. با این وجود، PWA ها مانند وب سایت‌ها کار می‌کنند و توسط موتورهای جستجو نمایه سازی می‌شوند که به افزایش نمایش آنها در بازار کمک می‌کند.

نصب آسان

برای نصب PWA، کاربران می‌توانند برنامه را مستقیماً بر روی دستگاه خود از یک وب سایت بارگیری کنند. PWA نماد مخصوص خود را در تلفن‌ها و رایانه‌های لوحی، درست مانند یک برنامه تلفن همراه دریافت می‌کند. علاوه بر این می‌توانید برنامه خود را برای نمایش بیشتر در Google Play Store قرار دهید (Apple App Store هنوز این گزینه را مجاز نمی‌داند).

عدم نیاز به ثبت در اپ استورها

نیازی به انتشار اپلیکیشن های PWA در فروشگاه‌های برنامه ندارید. در نتیجه مشاغل مجبور نیستند فرایند ارسال طولانی و خسته کننده فروشگاه برنامه را طی کنند. همچنین، تیم‌ها می‌توانند بدون انتظار تأییدیه، به روزرسانی های جدید را فشار دهند و هنگامی که کاربران برنامه را دوباره راه اندازی می‌کنند، به روز رسانی‌ها به طور خودکار بارگیری و به روز می‌شوند.

استفاده از ویژگی‌های سخت افزاری

PWA ها امکان پیاده سازی ویژگی‌های مختلف تلفن همراه مانند اعلان‌ها را می‌دهند. بهترین کار این است که توسعه دهندگان کنترل کاملی بر اجرای خود داشته باشند و به طور بالقوه کانال بازاریابی و فروش جدیدی را به مشاغل ارائه دهند. علاوه بر این، اپلیکیشن های PWA می‌توانند از ویژگی‌های سخت افزاری دستگاه‌های تلفن همراه مانند موقعیت مکانی (GPS) یا دوربین استفاده کنند.

امنیت

PWA یک مکانیزم امن برای جلوگیری از نشت و دستکاری محتوای ارسال شده به کاربر با استفاده از استانداردهایی مانند HTTPS و سایر اقدامات امنیتی که هنگام توسعه باید در نظر گرفته شود، ارائه می‌دهد. اپلیکیشن های PWA همچنین برای کاربرانی که برنامه اصلی را بارگیری می‌کنند ثبت می‌شود، زیرا پیوند بارگیری از دامنه اصلی سایت شما گرفته شده است.

هزینه طراحی اپلیکیشن تحت وب (PWA)

طراحی اپلیکیشن تحت وب

پکیج پایه

شروع قیمت از
9 میلیون
 1. نسخه اندروید 
 2. فاقد نسخه PWA
 3. فاقد نسخه IOS
 4. دارای UI اختصاصی
 5. پشتیبانی سالیانه
 6. مشاوره و ایده پردازی
 7. سناریو نویسی مرحله به مرحله توسط تیم اپمون
 8. برنامه نویسی بعد از تایید گرافیک و رابط کاربری (UI)
طراحی اپلیکیشن تحت وب

پکیج حرفه ای

تماس بگیرید
 1. نسخه اندروید
 2. نسخه PWA
 3. نسخه IOS
 4. دارای UI اختصاصی
 5. پشتیبانی سالیانه
 6. مشاوره و ایده پردازی
 7. سناریو نویسی مرحله به مرحله توسط تیم اپمون
 8. برنامه نویسی بعد از تایید گرافیک و رابط کاربری (UI)

آینده اپلیکیشن های PWA

مراکز معتبر تحقیقاتی در جهان پیش بینی می‌کنند که اپلیکیشن های PWA تا سال 2025 جایگزین 70% از برنامه‌های تلفن همراه شوند. PWA یک فناوری در حال پیشرفت است و بسیاری از کارشناسان معتقدند که این آینده توسعه تلفن همراه است.

بسیاری از برنامه‌های تجاری مبتنی بر داده که نیازی به ساخت و استقرار بومی ندارند، مطمئناً به عنوان PWA ایجاد می‌شوند. نمونه‌ای از آن برنامه‌های Business-to-Employee است. در صورتی که نامزدهای کامل PWA باشند، هیچ دلیلی برای صرف زمان و هزینه زیاد برای ساخت برنامه‌های بومی وجود ندارد.

از سوی دیگر تحقیقات نشان می‌دهد که کاربران برنامه‌های زیادی را در دستگاه خود بارگیری و ذخیره نمی‌کنند. به همین دلیل است که کسب و کارها به دنبال راه‌هایی برای کاهش موانع و هزینه توسعه تلفن همراه هستند و این زمانی است که آنها به طراحی اپلیکیشن تحت وب یا PWA روی می‌آورند.

طراحی اپلیکیشن تحت وب

اهمیت طراحی اپلیکیشن تحت وب (PWA)

اکنون که ما درک درستی از ویژگی‌های اصلی قابل کشف با PWA داریم، بگذارید یک قدم به عقب برداریم و تاثیری را که این فناوری بر صنعت وب در نظر دارد ایجاد کنیم. اولین برداشت مهم است و اولین تجربه‌ای که بازدیدکنندگان از سایت شما کسب می‌کنند نه طراحی است و نه محتوا بلکه زمان بارگذاری صفحه است. اگر نتوانید بازدیدکنندگان خود را به خط شروع برسانید، دقیق‌ترین سفر کاربر معنی ندارد. در تلفن همراه، حدود 53% از بازدیدکنندگان صفحه‌ای را که بارگیری آن بیش از 3 ثانیه طول می‌کشد، رها می‌کنند.

اپلیکیشن های PWA حجم درخواست داده‌ها را به کسری از سطح فعلی کاهش می‌دهند. پذیرندگان PWA معمولاً تا 300 performance بهبود عملکرد را ذکر می کنندو برای سایت‌هایی که قبلاً برای سرعت بهینه شده‌اند، این می‌تواند منجر به سرعت بارگذاری تقریباً فوری شود، شبیه به برنامه‌های بومی. حتی بدون ادغام صفحات موبایل شتابدهنده، PWA ها با اولویت بندی اولین رنگ معنی دار و ارائه یک سند پوسته سبک با منابع خط دار، به بارگذاری صفحه اول کمک می‌کنند.

زمان بارگذاری سریع اپلیکیشن PWA از قابلیت دسترسی برای شرکت‌هایی که در بازارهای نوظهور فعالیت می‌کنند یا به طور کلی نیاز به دسترسی ثابت کاربران به سایت دارند، پشتیبانی می‌کند. به عنوان مثال، گسترش سریع Uber در بازارهای جدید مستلزم یک برنامه سریع و آگنوستیک برای تردد وسایل نقلیه بود که بدون توجه به مکان به خوبی کار می‌کرد. بنابراین، آن‌ها PWA را انتخاب کردند.

همچنین از نظر تاریخی، برنامه‌های بومی از نظر مشارکت کاربران از وب سایت‌های تلفن همراه بهتر عمل کرده‌اند. برنامه‌های وب مترقی می‌توانند این شکاف را با ویژگی‌هایی که قبلاً برای برنامه‌های بومی ذخیره شده بود، مانند عدم بارگیری مجدد هنگام تغییر بین صفحات، برطرف کند.

طراحی اپلیکیشن تحت وب

چرا طراحی اپلیکیشن تحت وب (PWA)؟

حتی اگر اپلیکیشن های PWA  مزایای زیادی ارائه دهند، گاهی اوقات برنامه‌های بومی راه حل بهتری هستند. اما برنامه‌های تحت وب دارای ویژگی‌های خاصی هستند که در ادامه به بیان مواردی خواهیم پرداخت که منجر به انتخاب اپلیکیشن های تحت وب می‌شود.

 • شما می‌خواهید عملکرد بهینه (انیمیشن‌های سریعتر و روان) را در اختیار کاربران قرار دهید.
 • برنامه شما باید با سایر برنامه‌های بومی تعامل داشته باشد.
 • برنامه شما باید از ویژگی‌های بیشتری نسبت به PWA (به عنوان مثال، محدوده جغرافیایی) استفاده کند.
 • شما می‌خواهید رابط کاربری را گسترش داده و سفارشی کنید.
 • برنامه شما به عملکردهای پیشرفته (به عنوان مثال، شبکه‌های اجتماعی) نیاز دارد.
طراحی اپلیکیشن تحت وب

نمونه‌های موفق ساخت اپلیکیشن PWA

از آنجا که عناوین دیجیتالی مانند توییتر، Forbes، Uber، AliExpress به PWA تغییر کرده‌اند، ما شاهد مجموعه‌ای از مطالعات موردی هستیم که تأثیر مثبت برنامه‌های وب پیشرفته را بر روی تمام KPI های اصلی نشان می‌دهد: تبدیل، درآمد، زمان صرف شده، تعامل، مشارکت مجدد، سرنخ‌ها و غیره.

طراحی اپلیکیشن تحت وب

علی بابا

Alibaba.com، بزرگ‌ترین پلتفرم تجارت آنلاین تجارت بین مشاغل (B2B) در جهان که به بیش از 200 کشور و منطقه خدمات رسانی می‌کند، ایجاد یک تجربه جذاب برای وب تلفن همراه را دشوار دانست. از آنجا که وب تلفن همراه بستر اصلی آنها برای کشف در تلفن همراه است، Alibaba.com به وب تلفن همراه به عنوان بستری برای انتقال کاربران غیر برنامه به برنامه نگاه کرد، اما بسیاری ترجیح دادند در مرورگر بمانند.

آن‌ها دریافتند که برای ایجاد یک حضور موبایل مؤثر، باید نحوه ارتباط دو بخش مختلف کاربر (کاربران برنامه‌های بومی و کاربران وب تلفن همراه) را با کسب و کار خود درک کنند. آن‌ها می‌خواستند یک تجربه کاربری عالی را برای بازدیدکنندگان اولین بار (به امید جذب مجدد آنها) و بازدیدکنندگان مکرر (که به سایت وفادارتر هستند) ارائه دهند. در نتیجه علی بابا یک اپلیکیشن PWA ایجاد کرد که منجر به یک تجربه وب سریع، مؤثر و قابل اعتماد در تلفن همراه شد.

طراحی اپلیکیشن تحت وب

UBER

با گسترش Uber، این شرکت این پتانسیل را پیدا کرد که بتواند همه کاربران را بدون در نظر گرفتن موقعیت مکانی، سرعت شبکه و دستگاه به سرعت درخواست سوار شدن کند. با توجه به این موضوع، Uber سرویس گیرنده وب خود را از ابتدا به عنوان جایگزینی مناسب برای برنامه تلفن همراه بومی بازسازی کرد.

m.uber که با همه مرورگرهای مدرن سازگار است، تجربه‌ای مشابه برنامه را برای سواران در دستگاه‌های رده پایین ارائه می‌دهد، از جمله مواردی که توسط مشتری اصلی پشتیبانی نمی‌شوند.

طراحی اپلیکیشن موبایل

سوالات متداول

هزینه طراحی و ساخت یک برنامه تحت وب (PWA) بسته به ایده و ویژگی‌های پروژه متفاوت است و پس از بررسی‌های تخصصی توسط کارشناسان مربوطه به شما اعلام خواهید شد.

به طور معمول طراحی، توسعه و ساخت یک برنامه تحت وب یا PWA می‌تواند ظرف 1 الی 3 ماه به طول بینجامد.

نگهداری PWA معمولاً ارزانتر از توسعه برنامه بومی است، اما توسعه PWA لزوماً ارزانتر از تولید برنامه بومی نیست و به قابلیت‌ها و ویژگی‌های اپلیکیشن بستگی دارد.

بله، در بسیاری از موارد به ویژه با محدودیت‌هایی که شهروندان ما برای بارگیری و نصب برنامه‌های تلفن همراه وضع کرده‌اند، این نوع برنامه‌ها می‌توانند جایگزین مناسبی برای برنامه‌های تلفن همراه باشند. اما در برخی موارد ما مجبور به استفاده از برنامه‌های تلفن همراه بومی هستیم.

بله، شما می‌توانید با استفاده از نرم افزارهای گرافیکی مانند Photoshop یا Illustrator یا همچنین روی کاغذ، طرح خود را ترسیم کرده و پس از بررسی طرح توسط تیم فنی اَپمون، ساخت اپلیکیشن شروع می‌شود.

فهرست