بازاریابی ویروسی

بازاریابی ویروسی (Viral Marketing) چیست؟

بازاریابی ویروسی استراتژی قدرتمندی را در اختیار بازاریابان قرار می دهد که در آن اطلاعات محصول یا خدمات خود را سریعتر به اطلاع عموم برسانند. هنگامی که بازاریابی ویروسی با موفقیت اجرا می شود، کسب و کارها می توانند از این استراتژی برای افزایش دسترسی و دستیابی به بازگشت سرمایه (ROI) بالاتر در کمپین های خود استفاده کنند. بازاریابی ویروسی یک استراتژی ضروری برای یادگیری برای متخصصان بازاریابی است که می خواهند دید و تعامل را افزایش دهند. در این مقاله، تعریف بازاریابی ویروسی، نحوه ایجاد یک کمپین بازاریابی ویروسی موثر و مزایای انجام این کار را بحث خواهیم کرد.

 

 

تعریف بازاریابی ویروسی

بازاریابی ویروسی روشی برای تبلیغ محصولات یا خدمات در پلتفرم های مختلف رسانه های اجتماعی با هدف دریافت تعامل و قرار گرفتن در معرض در سطح ملی یا جهانی است. موفقیت یک استراتژی بازاریابی ویروسی بستگی به این دارد که مشتریان ویدئوها یا پست های تبلیغاتی خود را با شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارند. هرچه تعداد دفعاتی که یک کمپین بازاریابی توسط کاربرانی که دسترسی بیشتر یا ارتباطات بیشتری دارند به اشتراک گذاشته شود، احتمال موفقیت یک کمپین بیشتر است.

همانطور که میدانید نیاز به اپلیکیشن هر روز بیشتر میشود و شما نیز میتوانید برای کسب و کار خود اپلیکیشن اختصاصی خود را داشته باشید. ما در کنار شما هستیم. مجموعه اپمون به طور اختصاصی به طراحی اپلیکیشن موبایل (اندورید و ios) با ویژگی های مدنظر شما میپردازد و با بهترین کیفیت و قیمت، اپ شما را آماده میکند.

برای موفقیت در بازاریابی ویروسی، پیام رسانی باید به اندازه کافی متقاعد کننده باشد تا افراد را تشویق کند تا روی دکمه “اشتراک گذاری” کلیک کنند. در برخی موارد، کمپین های این نوع بازاریابی ممکن است به دلیل طنز آمیز بودن، ویروسی شوند. در حالی که برخی دیگر ممکن است برای مخاطب هدف بسیار ارزشمند و آموزنده باشند. درک مخاطب و تولید محتوایی که برای آنها و ارتباطات آنها جذاب باشد، چیزی است که محتوای قابل اشتراک گذاری را از تبلیغاتی که لایک و اشتراک گذاری کمتری دریافت می کنند، جدا می کند.

بازاریابی ویروسی

چگونه یک کمپین بازاریابی ویروسی موفق ایجاد کنیم؟

بازاریابی ویروسی مستلزم برنامه ریزی دقیق و درک عمیق از محتوای مورد علاقه مخاطبان و همچنین نحوه به اشتراک گذاری اطلاعات است. در اینجا شش مرحله برای اجرای یک کمپین ویروسی موفق در هر استراتژی بازاریابی وجود دارد:

 1. مخاطب را بشناسید

اولین قدم برای یک کمپین ویروسی موفق این است که مخاطبان را درک کنید و بفهمید که چه رسانه ای جذاب تر است. شرکت‌های جدیدتر می‌توانند با توسعه کمپین‌های متعدد و آزمایش A/B مواد تبلیغاتی برای جمع‌آوری داده‌های بیشتر در مورد تعامل، به این هدف دست یابند. در همین حال، شرکت‌های مستقر می‌توانند با مطالعه تحلیل‌های گذشته و فعلی رسانه‌های اجتماعی، جمعیت‌شناسی هدف خود را بهتر درک کنند.

معیارهایی مانند تعامل مخاطب، ترافیک کلمات کلیدی، تعاملات اجتماعی، نمایش صفحه، کلیک‌ ها و دسترسی به شرکت‌ها می‌تواند به شرکت‌ها کمک کند تا تعیین کنند مخاطبانشان از کدام محتوای بیشتر لذت می ‌برند و کدام پلتفرم ‌های بازاریابی آن کمپین‌ها را راه‌ اندازی کنند تا تعامل را به حداکثر برسانند. با درک بهتر مخاطبان، شرکت ها می توانند کمپین های بازاریابی را مطابق با نیازهای مخاطبان خود تنظیم کنند و اطمینان حاصل کنند که مواد تبلیغاتی آنها بیشترین جذابیت را برای آنها دارد.

 1. تجزیه و تحلیل رقابتی انجام دهید

کمپین های بازاریابی ویروسی اغلب ماهیت منحصر به فردی دارند که تجسم مواد تبلیغاتی ویروسی موثر را بدون الهام یا نمونه های قبلی دشوار می کند. انجام یک تجزیه و تحلیل رقابتی از کمپین های ویروسی در صنعت شرکت های خصوصی، به بازاریابان ایده بهتری در مورد آنچه که مخاطبان آنها ممکن است بخواهند با آنها درگیر شوند و همچنین چگونه می توانند پیشنهاد منحصر به فرد خود را برای دریافت نتایج بهتر ارائه دهند، ارائه می دهد. ابتدا یک تحلیل رقابتی برای ایجاد ایده های متعدد برای کمپین های ویروسی برای آزمایش با مخاطبان انجام دهید.

 1. تعیین هدف برای کمپین بازاریابی خود

بازاریابی ویروسی معمولاً برای ایجاد حس هیجان در مورد یک محصول یا خدمات خاص استفاده می شود. برخی از شرکت ‌ها ممکن است از کمپین‌های ویروسی برای افزایش دید خود و جذب مشتریان بیشتر به برند خود استفاده کنند. سایر برندها ممکن است محتوای ویروسی تولید کنند تا مخاطبان خود را در مورد محصول یا خدماتی که هنوز راه اندازی نشده است، هیجان زده کنند. دلیل توسعه محتوای ویروسی هرچه که باشد، داشتن اهداف از پیش تعریف شده برای کمپین بازاریابی و تعیین هدف آن برای درک موفقیت آن ضروری است.

 1. محتوای قابل اشتراک گذاری ایجاد کنید

درک اینکه هر پلتفرم منحصر به ‌فرد چه چیزی برای ارائه دارد و چه نوع محتوایی در آن پلتفرم بهترین کارایی را دارد می‌تواند به شما کمک کند تا تجربه بازاریابی ویروسی خود را تعریف کنید و ایجاد محتوای قابل اشتراک‌گذاری را آسان ‌تر کند. به عنوان مثال محتوای نوشته شده اغلب در کانال هایی مانند وبلاگ وب سایت یا کمپین بازاریابی ایمیلی بهترین عملکرد را دارد.

در همین حال، کمپین های بصری معمولاً برای پلتفرم هایی مانند اینستاگرام یا پینترست مناسب هستند، جایی که محتوای ویدیویی در یوتیوب یا تیک تاک عملکرد خوبی دارد. تحقیقات عمیقی در هر پلتفرم رسانه اجتماعی انجام دهید و KPI را برای هر کمپین ویروسی تعیین کنید تا پیشرفت کمپین را ردیابی کنید و تاثیر آن را ارزیابی کنید.

 1. ترندها را با هشتگ پیدا کنید

ترندها به بازاریابان راه آسانی را برای افزایش بینندگان بدون نیاز به سر و صدا ارائه می دهد. شما می توانید با ربودن ترندها به این هدف برسید. Trend-jacking به فرآیند ایجاد مطالب و پیام های تبلیغاتی اشاره دارد که منعکس کننده یک روند محبوب در حال حاضر در بسیاری از پلت فرم های رسانه های اجتماعی است.

با استفاده از هشتگ های محبوب و درک اینکه چرا کاربران به سمت این روندها گرایش پیدا می کنند، برندها به راحتی می توانند از این ویدیوها و پیام های محبوب به نفع خود استفاده کنند. حتی بهتر از آن، شکستن روند می‌تواند به برندها کمک کند تا به مشتریان بیشتری فراتر از مخاطبان هدف خود دسترسی پیدا کنند و بخش‌های بازاریابی بیشتری را برای استفاده در آینده فراهم کند.

این مهم است که بدانید تعامل نقش مهمی در موفقیت یک کمپین ویروسی نیز دارد. زمانی که از هشتگ ها به طور خاص استفاده می کنید، از مخاطب بخواهید سوالی بپرسد یا بیانیه ای بیان کند که باعث تحریک گفتگو شود. یکی دیگر از راه‌ های محبوب برای افزایش دسترسی از طریق هشتگ، ایجاد چالش‌های رسانه‌های اجتماعی است که در آن کاربران از خود عکس‌هایی مرتبط با هشتگ می‌گیرند و با دوستان خود به اشتراک می‌گذارند. به زبان ساده راه ‌های متعددی برای استفاده از ترندها و هشتگ‌های فعلی برای وایرال شدن کمپین ‌های بازاریابی وجود دارد.

 1. برندی را توسعه دهید که انتظارات مصرف کننده را برآورده کند

یک کمپین بازاریابی ویروسی موفق ممکن است نتایج دلخواه را به همراه نداشته باشد اگر برندی که در پشت کمپین قرار دارد انتظارات مصرف کننده را برآورده نکند. محصول یا خدمات ذکر شده در مطالب تبلیغاتی باید از سطح کیفی وعده داده شده در کمپین ویروسی باشد. علاوه بر این برندها باید اطمینان حاصل کنند که مواد بازاریابی، وب‌سایت و سایر پلتفرم ‌ها تجربه و عملکرد مورد نظر بازدیدکنندگان را ارائه می‌کنند. اگر یک برند با تصویری که در استراتژی بازاریابی خود منتقل می کند هماهنگ نباشد، می تواند بر شهرت آن تأثیر بگذارد.

بازاریابی ویروسی

کانال های مختلف مورد استفاده در بازاریابی ویروسی چیست؟

شرکت ها کانال های متعددی دارند که می توانند در کمپین های بازاریابی ویروسی خود از آنها استفاده کنند. این کانال ها عبارتند از:

رسانه های اجتماعی: رسانه های اجتماعی بخش عمده ای از بازاریابی ویروسی در عصر مدرن را به خود اختصاص داده اند. با توجه به اینکه اکثر کاربران اینترنت حساب های رسانه های اجتماعی خود را دارند، ساخت محتوایی که بتواند ویروسی شود نسبتاً ساده است.

سایت‌های اشتراک‌گذاری ویدیو: پلتفرم ‌هایی مانند YouTube، Instagram و Vimeo باعث می‌شوند تا مطالب تبلیغاتی کم‌ هزینه در مدت زمان کمتری پخش شوند. نکته کلیدی برای بهترین استفاده از این پلتفرم ها، انتقال پیامی قوی و اصلی به مخاطب و وادار کردن آنها به اقدام از طریق استفاده از عبارات قدرتمند و تصاویر خلاقانه یا عکس های فوری است.

تبلیغات دهان به دهان: در حالی که تبلیغات شفاهی دیگر موثرترین کانال برای بازاریابی ویروسی نیست، کسب و کارهایی که به مشتریان محلی متکی هستند می توانند از این استراتژی بازاریابی ویروسی اصلی برای برانگیختن علاقه مشتریان فعلی به محصولات یا خدمات جدید استفاده کنند.

ایمیل: کمپین های بازاریابی ایمیلی می توانند در صورت استفاده از پیام یا استراتژی مناسب، تأثیر خوبی بر گیرنده بگذارند. کمپین های بازاریابی ایمیلی ویروسی امروزی از تصاویر بصری و کپی کوتاه و جذاب برای تأثیرگذاری بر خوانندگان خود استفاده می کنند.

تالارهای گفتگوی وب: تالارهای گفتمان وب راه مناسبی برای راه اندازی یک کمپین بازاریابی ویروسی است، زیرا این منابع راهی را به بازاریابان می دهد تا با مخاطبانی که علایق و احساسات مشابهی دارند ارتباط برقرار کنند. شما می توانید با ایجاد شهرت قوی و قابل اعتماد در تالار گفتمان و ارسال پست زمانی که کاربران با شخصیت پشت حساب به خوبی آشنا شوند، در انجمن های وب به موفقیت دست پیدا کنید.

چه کسانی می توانند از بازاریابی ویروسی استفاده کنند؟

هر کسی می تواند از بازاریابی ویروسی به عنوان بخشی از یک کمپین تبلیغاتی بزرگتر یا استراتژی فروش مستقل برای افزایش آگاهی از یک محصول، خدمات یا نام تجاری استفاده کند. این روش توسط شرکت هایی با بودجه تبلیغاتی کمتر ترجیح داده می شود زیرا نسبت به تکنیک های بازاریابی کلاسیک و تبلیغات رسانه های اجتماعی پولی مقرون به صرفه تر است. علاوه بر این کمپین‌های بازاریابی ویروسی می‌توانند راه‌اندازی موفقیت ‌آمیزتری را به شرکت‌ ها بدهند، اگر پایگاه مصرف‌کننده اختصاصی خود را ایجاد نکرده باشند.

بازاریابی ویروسی

مزایای بازاریابی ویروسی

بازاریابی ویروسی مزایای زیادی را ارائه می دهد که آن را مورد علاقه مشاغل کوچک و شرکت های بزرگ قرار می دهد. برخی از برجسته ترین مزایای بازاریابی ویروسی عبارتند از:

 • کاهش هزینه های بازاریابی

کمپین های ویروسی بخش عمده ای از کسب و کار را به مخاطبان منتقل می کند و کاهش هزینه های بازاریابی مرتبط با کمپین های تبلیغاتی پولی و استراتژی های بازاریابی سنتی را آسان تر می کند. تنها هزینه اولیه ای که در یک کمپین بازاریابی ویروسی وجود دارد، ایجاد خود مواد تبلیغاتی است.

 • دسترسی گسترده

کمپین های ویروسی موفق توانایی دستیابی به مخاطبان محلی زیادی، احتمالاً بین المللی، را دارند. این امر آن را به یک روش بازاریابی ایده آل برای مشاغل کوچک و حرفه ای های خوداشتغالی تبدیل می کند که پول تبلیغاتی کمی دارند اما محصول یا خدمات عالی ارائه می دهند.

 • جذب مخاطب

بازاریابی سنتی همیشه برای مصرف کنندگان جذاب ترین نیست، به خصوص اگر هنگام مرور اینترنت یا تماشای یک ویدیو به صورت آنلاین ظاهر شود. کمپین های بازاریابی ویروسی برای مخاطب جذابیت بیشتری دارد و به آنها فرصت تعامل با تبلیغات شرکت را می دهد تا اینکه مجبور باشند آن را از طریق کانال های بازاریابی سنتی مصرف کنند.

 • آگاهی از برند بدون زحمت

به طور کلی بازاریابی برای هر کسی و برای هرکسی روشی مقرون به صرفه برای بازاریابی یک محصول یا خدمات نیست. با این حال بازاریابی ویروسی کل هزینه‌ای را که باید برای ارائه برند بپردازید حذف می‌کند و به ‌طور کارآمدتر دید بیشتری را ارائه می ‌دهد.

 • افزایش داده ‌ها برای رشد کسب ‌و کار

بیشتر کسب ‌و کارهای کوچک مخاطبان هدف خود را شناسایی کرده‌ اند و این مخاطبان معمولاً در بخش کوچک‌ تری قرار می‌ گیرند. بازاریابی ویروسی می‌ تواند به شما کمک کند تا با افزایش فروش، داده‌ های بیشتری را جمع‌ آوری کنید و به شما این امکان را می‌ دهد که بخش‌ های مشتریان جدید را شناسایی کرده و شخصیت‌ های خریدار را برای اعمال در استراتژی بازاریابی کلی خود ایجاد کنید.

پیشنهاد مطالعه:
انواع روش های بازاریابی
انواع روش های بازاریابی

اگر به دنبال انواع روش های بازاریابی هستید این مقاله طراحی شده است تا به شما کمک کند تا بهترین مطالعه مقاله

بازاریابی شبکه ای یا نتورک مارکتینگ چیست؟
بازاریابی شبکه ای

هنگامی که کلمه بازاریابی شبکه ای را می شنویم به مغازه ها، مشاغل بزرگ و موارد مشابه فکر می کنیم. مطالعه مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست