Flutter یا React Native

Flutter یا React Native

Flutter و React Native دو تا از محبوب ترین چارچوب های توسعه برنامه های تلفن همراه چند پلتفرمی هستند. این دو غول توسط دو شرکت بزرگ فناوری جهان پشتیبانی می شوند: Flutter توسط Google و React Native توسط Facebook.

در این مقاله ما Flutter را با React Native مقایسه می کنیم و بررسی می کنیم که هر فریم ورک چقدر خاص است و دلیل محبوبیت هر دو آنها را در می یابیم و در نهایت به این نتیجه می رسیم که Flutter یا React Native، کدامیک بهتر است؟

Flutter React Native
تعریف

 

 

یک جعبه ابزار UI قابل حمل برای ایجاد برنامه های کامپایل بومی در تلفن همراه، وب و دسکتاپ از یک پایگاه کد واحد چارچوبی برای ایجاد برنامه های بومی با استفاده از React
انتشار رسمی دسامبر 2018 ، Google I/O مارس 2015 ، کنفرانس F8
ایجاد شده توسط Google Facebook
رایگان و منبع باز بله بله
زبان برنامه نویسی Dart  JavaScript
محبوبیت 120،000 ستاره در Github (مه 2021) 95،300 ستاره در Github (مه 2021)
بارگیری مجدد بله بله
عملکرد بومی خوب خوب
UI برنامه های Flutter در سیستم عامل های به روز مانند نسخه های قدیمی خوب به نظر می رسند.

از آنجا که آنها فقط یک پایگاه کد دارند، ظاهر و رفتار برنامه ها در iOS و Android یکسان است اما به لطف Material Design و ویجت های Cupertino، می توانند از طراحی پلتفرم نیز تقلید کنند. چگونه ممکن است؟

Flutter شامل دو مجموعه ویجت است که با زبان های طراحی خاص مطابقت دارد: ویدجت های Material Design زبان طراحی Google را با همان نام پیاده سازی می کنند. ویدجت های کوپرتینو از طراحی iOS اپل تقلید می کنند.

این بدان معناست که برنامه Flutter شما به طور طبیعی در هر پلتفرم ظاهر شده و رفتار می کند و از اجزای بومی خود تقلید می کند.

اجزای برنامه درست مانند موارد بومی هستند (به عنوان مثال یک دکمه در دستگاه iOS دقیقاً شبیه یک دکمه بومی iOS است و در Android یکسان است).

این واقعیت که React Native از اجزای بومی زیر پوشش استفاده می کند باید به شما اطمینان دهد که پس از هرگونه به روزرسانی UI سیستم عامل، اجزای برنامه شما نیز فوراً ارتقا می یابد.

گفته می شود این می تواند UI برنامه را خراب کند اما بسیار نادر اتفاق می افتد.

اگر می خواهید برنامه شما در سیستم عامل ها و همچنین در نسخه های قدیمی سیستم عامل (همانطور که Flutter به دست می آورد) تقریباً یکسان به نظر برسد، پس از استفاده از کتابخانه های شخص ثالث استفاده کنید. آنها به شما امکان می دهند از اجزای Material Design به جای اجزای بومی استفاده کنید.

کد به اشتراک گذاری با Flutter 2 (اعلام شده در مارس 2021) ، ما می توانیم از همان پایگاه کد برای ارسال برنامه های بومی به پنج سیستم عامل استفاده کنیم: iOS ، Android ، Windows ، macOS و لینوکس و همچنین تجربیات وب که مرورگرهایی مانند Firefox ، Chrome ، Safari یا Edge را هدف قرار می دهند.

فلاتر حتی می تواند در اتومبیل، تلویزیون و لوازم خانگی هوشمند جاسازی شود.

شاید بزرگترین اعلامیه در Flutter 2 پشتیبانی از کیفیت تولید وب باشد. می توان از آن برای موارد زیر استفاده کرد:

·      برنامه های پیشرفته وب (PWA) که دسترسی وب را با قابلیت های یک برنامه رومیزی ترکیب می کند،

·      برنامه های تک صفحه ای (SPA) که یکبار بارگیری می شوند و داده ها را به سرویس های اینترنتی از و به اینترنت منتقل می کنند.

·      برنامه های تلفن همراه موجود اجازه می دهد برنامه های Flutter بر روی دسکتاپ اجرا شوند.

iOS و Android – اما کتابخانه های منتخبی وجود دارد که به شما امکان می دهد از کد یکسانی برای ساختن برنامه های iOS ، Android، وب و Windows10 استفاده کنید.

همچنین می توانید کد مشترک در برنامه های تلفن همراه، دسکتاپ و وب را در مخزن جداگانه ای استخراج کنید. با آن به عنوان یک پروژه جداگانه برخورد کنید؛ سپس آن را به روش وابستگی دیگر تزریق کنید.

این به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا بر روی نوشتن کد برای یک پلت فرم خاص تمرکز کنند بدون آنکه نیاز به سازگاری با دیگری داشته باشند.

 

برترین برنامه های ساخته شده با این فناوری برنامه Xianyu توسط Alibaba، برنامه Hamilton برای Hamilton Musical، برنامه Google Ads ، Philips Hue ، My BMW اینستاگرام، فیس بوک، تبلیغات فیس بوک، اسکایپ، تسلا
مزیت رقابتی ·      ظاهر و احساس عالی به لطف ویدجت های غنی

·      افزایش سریع جامعه و محبوبیت

·      مستندات عالی با پشتیبانی قوی از تیم Flutter (که شروع به توسعه با Flutter را آسان می کند)

·      بهبود Flutter for Web، ارائه پتانسیل برای یک پایگاه کد در سراسر سیستم عامل های تلفن همراه و وب

·      غلبه بر طول بازار تا بازار دشوار است.

·      ثبات (5+ سال در بازار)

·      بسیاری از بازیگران موفق و برجسته بازار که از React Native استفاده می کنند.

·      جامعه بالغ و وسیع

·      یادگیری آسان فناوری

·      تعداد زیادی آموزش و کتابخانه که امکان توسعه سریع و آسان را فراهم می کند.

·      کد را می توان به راحتی برای توسعه برنامه های وب و برنامه های رومیزی مجدداً استفاده کرد.

فلاتر (Flutter) چیست؟

Flutter یک چارچوب چند پلتفرمی است که توسط Google توسعه یافته است. اولین بار در ماه مه 2017 منتشر شد و محبوبیت آن در طول سال ها به طور پیوسته افزایش یافته است.

یکی از دلایل مهم محبوبیت Flutter این است که به شما امکان می دهد برنامه های چند پلتفرمی را با استفاده از یک کد واحد ایجاد کنید. به طور سنتی اگر شرکتی بخواهد برنامه ای بسازد که در وب، تلفن همراه و دسکتاپ موجود است، باید از بیش از یک ابزار برای رسیدن به این هدف استفاده کند. به عنوان مثال ممکن است لازم باشد یک توسعه دهنده متخصص در توسعه وب استخدام کنید، یک توسعه دهنده دیگر با تجربه ایجاد برنامه های رومیزی و یک توسعه دهنده طراحی اپلیکیشن موبایل اختصاصی برای ساخت برنامه برای iOS و Android.

در چنین حالتی ممکن است یک توسعه دهنده از React برای ساخت وب سایت استفاده کنید، دیگری از C# و جاوا برای ساخت نسخه دسکتاپ و Kotlin و Swift به ترتیب برنامه های Android و iOS را استفاده کنید. این امر به یک تیم کامل از توسعه دهندگان نیاز دارد و برای اطمینان از سازگاری طراحی و مارک تجاری در همه سیستم عامل ها. همچنین باید تست هر پلتفرم و رفع اشکالات و معایب آنها را در نظر بگیرید.

با Flutter، شرکت ها می توانند یک توسعه دهنده واحد را برای ساخت برنامه های چند پلتفرمی با تنها یک پایگاه داده برای مدیریت استخدام کنند. این امر زمان و منابع مورد نیاز برای شروع و نگهداری برنامه را تا حد زیادی کاهش می دهد.

به لطف Flutter، یک توسعه دهنده تنها می تواند برنامه هایی را در همه این سیستم عامل ها بسازد که تنها یک پایگاه کد برای مدیریت آنها دارد و زمان و منابع را کاهش می دهد.

 

 

React Native چیست؟

React Native یک چارچوب چند پلتفرمی است که توسط فیس بوک ایجاد شده است. ساخت برنامه های چند پلتفرمی را بسیار آسان می کند زیرا کد منبع در درجه اول در جاوا اسکریپت نوشته شده است. این امر مانع ورود توسعه دهندگان جاوا اسکریپت را کاهش می دهد زیرا آنها نیازی به یادگیری یک زبان کاملاً ناآشنا ندارند.

توسعه وب سال هاست که وجود دارد و اکثر توسعه دهندگان وب از JavaScript در بیشتر مشاغل خود استفاده می کنند. توسعه موبایل هنوز نسبتاً جدید است اما اکوسیستم طی چند سال گذشته رشد زیادی کرده است. اگر جاوا اسکریپت را می شناسید، منحنی یادگیری توسعه برنامه های تلفن همراه با React Native چندان زیاد نخواهد بود.

این روزها بسیاری از شرکت ها از React Native برای توسعه برنامه های کاربردی استفاده می کنند. مایکروسافت اخیراً برنامه جدید فروشگاه Xbox خود را با React Native توسعه داده است. React Native مانند Flutter به شما امکان می دهد برنامه ها را در سیستم عامل های مختلف با استفاده از یک کد واحد ایجاد کنید.

Flutter یا React Native

Flutter یا React Native (تفاوت های کلیدی)

Flutter و React Native شباهت های زیادی با هم دارند، اما از چند جهت کلیدی نیز کاملاً متفاوت هستند.

Flutter از زبان برنامه نویسی Dart در پایگاه کد خود استفاده می کند در حالی که React Native از JSX که مخفف JavaScript XML است، استفاده می کند. هر دو زبان مبتنی بر نحو C هستند و از اصول شی گرا پیروی می کنند. این نقطه مشترک به این معنی است که Flutter و React Native از نظر طراحی مشابه هستند و کد نیز بسیار مشابه است.

  • برنامه نویسی پویا در مقابل استاتیک

وقتی صحبت از زبان برنامه نویسی پایه می شود، تفاوت زیادی وجود دارد. جاوا اسکریپت ماهیتی پویا دارد. این بدان معناست که می توانید مقادیر انواع داده های مختلف را تغییر دهید که آنها را بسیار متنوع می کند. دارت پویا و ایستا است که به آن اجازه می دهد بهترین های هر دو جهان را داشته باشد.

یک زبان استاتیک معمولاً از امنیت بیشتری برخوردار است زیرا شما را مجبور می کند نوع داده صحیح را اعلام و استفاده کنید. به عنوان مثال شما نمی توانید یک عدد را به یک رشته اختصاص دهید، زیرا انجام این کار باعث خطا می شود.

رفع این بدان معناست که احتمالاً با خطاهای کمتری روبرو می شوید. اگر از جاوا اسکریپت استفاده می کنید، به جای آن از TypeScript، مجموعه نحوی دقیق جاوا اسکریپت استفاده کنید، می توانید امنیت بیشتری در نوشتن و بررسی خطا اعمال کنید.

  • برنامه ریزی

Flutter از یک سبک ویجت برای ایجاد رابط کاربری استفاده می کند در حالی که React Native از JavaScript و JSX استفاده می کند. ویجت های Flutter از پیش ساخته شده اند، بنابراین از نظر فنی نیازی به ایجاد ویجت های سفارشی خود ندارید مگر اینکه بخواهید. از آنجا که Google ساخته شده و آزمایش شده است، لازم نیست نگران مسائل ناسازگاری باشید.

نکته ای که باید به آن اشاره کنم این است که اگر از زبان برنامه نویسی مانند Swift برای توسعه برنامه های تلفن همراه استفاده می کنید، معمولاً نمی توانید کدی را که اپل برای ایجاد اجزای UI استفاده کرده است، مانند دکمه ها مشاهده کنید. در مقابل با Flutter، کد قابل مشاهده است، بنابراین می توانید ببینید Google چگونه همه ابزارها را ساخته است.

Flutter و React Native یک نقطه مشترک در مورد طرح بندی ساختمان دارند زیرا هر دو از CSS Flexbox استفاده می کنند. نحوه اجرای آنها متفاوت است اما تا زمانی که Flexbox را می شناسید، نباید مشکلی در ایجاد طرح بندی برای برنامه خود داشته باشید. تیمی که روی Flutter کار کرده است همچنین بر روی ابزارهای توسعه دهنده برای Google Chrome کار کرده است که این انتقال را سریع می کند زیرا ابزارهای اشکال زدایی کاملاً مشابه هستند.

Flutter یا React Native

Flutter یاReact Native (عملکرد)

هر دو Flutter و React منبع باز هستند، به این معنی که استفاده از آنها رایگان است. هر دو کتابخانه به خوبی نگهداری می شوند و همانطور که انتظار دارید با توجه به اینکه هر دو توسط Google و Facebook ساخته شده اند. این امکان وجود دارد که برنامه های ساخته شده با استفاده از هر دو چارچوب را آزمایش کنید یا به صورت فیزیکی با استفاده از شبیه ساز داخلی در رایانه شخصی خود برای iOS و Android یا تلفن خود.

اگر قصد توسعه روی iOS را دارید، به یک کامپیوتر اپل احتیاج دارید زیرا SDK فقط در رایانه های اپل در دسترس است. بخت کاربران ویندوز و لینوکس وجود ندارد. خوشبختانه می توانید برنامه های توسعه اندروید را در هر پلتفرمی توسعه دهید.

هر دو چارچوب از بارگیری سریع استفاده می کنند تا بتوانید تغییرات را بلافاصله ایجاد کرده و ببینید. این باعث می شود توسعه کارآمدتر باشد زیرا برای مشاهده به روزرسانی ها مجبور نیستید برنامه های خود را متوقف کرده و راه اندازی کنید.

بحث هایی درباره این وجود دارد که آیا Flutter و React Native واقعاً اصلی هستند. آنها 100 درصد معتبر تلقی می شوند و باید به زبانی که برای آنها طراحی شده است. Swift برای iOS و Kotlin/Java برای Android نوشته شوند.

تجربه ای که هنگام استفاده از یک برنامه نوشته شده در React Native و Flutter به دست می آورید، در بیشتر موارد یک تجربه بومی است. کد دارت که Flutter از آن استفاده می کند با C سازگار است و به همان اندازه که انتظار دارید به زبان مادری نزدیک است.

شرکتی که Reflectly را ایجاد کرده است اخیراً برنامه را از React Native به Flutter منتقل کرده است و افزایش قابل توجهی در عملکرد داشته است و این نمونه بهبود است. با این حال برای هر برنامه یکسان نخواهد بود. موارد زیادی برای بررسی وجود دارد، مانند نوع برنامه، پایگاه داده، تلفن، سیستم عامل و غیره.

Flutter یا React Native

Flutter یا React Native بر اساس The Developer Ecosystem

توسعه دهندگانی که مشتاق ساختن برنامه های Flutter هستند تمایل دارند به اسناد رسمی مراجعه کنند. با این حال در مورد React Native، چندین گزینه دارید. می توانید از اسناد رسمی استفاده کنید یا می توانید از پلتفرم دیگری استفاده کنید که معروف ترین آنها Expo است. Expo ویژگی ها و سفارشی سازی های بیشتری از جمله کتابخانه نماد یکپارچه را ارائه می دهد، در حالی که اسناد رسمی React Native بیش از استخوان های برهنه هستند.

اکوسیستم React Native بالغ تر است و از آنجایی که جاوا اسکریپت از سال 1995 شروع به کار کرده است، کاربران بیشتری دارد. در مقابل Flutter در سال 2017 منتشر شد. React احتمالاً محبوب ترین چارچوب اصلی در حال حاضر است و دارای یک جامعه بسیار فعال در رسانه های اجتماعی است.

Flutter یا React Native هر دو در برنامه های تجاری محبوب استفاده شده اند. Flutter برای ساختن برنامه هایی برای Reflectly ، Stadia ، Baidu ، Groupon و eBay استفاده شده است. در همین حال برنامه های Facebook ، Instagram ، Shopify و Discord با React Native ساخته شده اند.

اعداد و ارقام در شبکه های اجتماعی نیز تا حدودی مشابه است، به طوری که Flutter دارای دنبال کننده های بیشتری در توییتر و React Native دارای تعداد بیشتری در Reddit است.

پیشنهاد مطالعه:
آموزش کامل بک آپ گیری از سایت وردپرس
بک آپ گیری از سایت وردپرس

حتماً می دانید که داشتن گزینه بک آپ گیری از فایل‌ها در وب سایت وردپرسی بسیار مهم است. بدون وجود مطالعه مقاله

آموزش ثبت سایت در گوگل آنالیتیکس
ثبت سایت در گوگل آنالیتیکس

دانستن نحوه ثبت سایت در گوگل آنالیتیکس به شما کمک می کند تا به اطلاعات زیادی در مورد بازدیدکنندگان وب مطالعه مقاله

کمپین تبلیغاتی چیست؟
کمپین تبلیغاتی

کمپین تبلیغاتی مجموعه ای از تبلیغات است که روی یک پیام متمرکز می شود. برخی از اهداف تجاری که کمپین مطالعه مقاله

آموزش برنامه نویسی به کودکان
آموزش برنامه نویسی به کودکان

آموزش برنامه نویسی به کودکان یک فعالیت خلاقانه است که هر کودکی می تواند در آن شرکت کند. ممکن است مطالعه مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست