مارکت پلیس

مارکت پلیس (Market Place) چیست؟

امروزه بیش از 60 درصد خرید و فروش ها از طریق مارکت پلیس ها انجام می شود و برخی از موفق ترین شرکت ها در سراسر جهان مانند آمازون و اوبر تحت این مدل فعالیت می کنند.

در ظاهر ممکن است به نظر برسد که بازارها به دلیل ماهیت آنها به عنوان پلتفرم های چند فروشندگی، بسیار پیچیده تر از سایر مشاغل مشابه هستند. اما حقیقت این است که مدل مارکت پلیس به طور شگفت‌ آوری  ناب و مقیاس ‌پذیر برای استارت ‌آپ ‌ها مناسب است.

 

 

مارکت پلیس (Market Place) چیست؟

مارکت پلیس بستری است که فروشندگان می توانند گرد هم آیند تا محصولات یا خدمات خود را به یک پایگاه مشتری منتخب بفروشند. نقش یک Market Place گرد هم آوردن فروشندگان مناسب و مشتریان مناسب برای هدایت فروش از طریق یک پلتفرم استثنایی چند فروشنده است و فروشندگان مکانی برای دیده شدن و فروش محصولات خود دارند و صاحب بازار از هر فروش پورسانتی دریافت می کند.

همانطور که میدانید نیاز به اپلیکیشن هر روز بیشتر میشود و شما نیز میتوانید برای کسب و کار خود اپلیکیشن اختصاصی خود را داشته باشید. ما در کنار شما هستیم. مجموعه اپمون به طور اختصاصی به طراحی اپلیکیشن موبایل (اندورید و ios) با ویژگی های مدنظر شما میپردازد و با بهترین کیفیت و قیمت، اپ شما را آماده میکند.

بر خلاف صاحبان فروشگاه‌ های آنلاین، صاحبان بازارها مالک موجودی‌هایی نیستند که پلتفرمشان می‌فروشد. بنابراین مالک بازار، جنبه عملیاتی ‌تر کسب‌ و کار را به فروشندگان واگذار می‌کند، در حالی که عمدتاً بر تبلیغ برند بازار خود با هدف هدایت ترافیک به پلتفرم و تبدیل بازدیدهای سایت به فروش تمرکز می‌کند.

نمونه‌هایی برای بازارها، شرکت ‌های بزرگ با موجودی ‌های عظیم مانند آمازون، راکوتن یا eBay یا پلتفرم‌های خاص مانند Etsy (صنایع دستی)، Runnics (لباس ورزشی برای دویدن) یا Shop.Surf (تجهیزات و مد برای Surf & Skate) هستند. در مقابل یک فروشگاه آنلاین تنها یک شرکت واحد مانند زارا، اپل یا نایک است که محصولات خود را به صورت آنلاین از طریق فروشگاه آنلاین خود به فروش می رساند.

مارکت پلیس

3 ویژگی کلیدی مارکت پلیس ها

  • بدون نیاز به انبار

مارکت پلیس ها کسب و کارهای بزرگی هستند که با فروشندگان زیادی سروکار دارند، کاتالوگ خود را ارائه می دهند و معمولاً موجودی بسیار بیشتری نسبت به فروشگاه های آنلاین دارند. از آنجایی که مالک فروشگاه آنلاین سهام و موجودی خود را مدیریت می کند، معمولاً هنگام شروع کسب و کار نیاز به سرمایه گذاری هنگفتی در خرید و مدیریت سهام دارند. از سوی دیگر، کاتالوگ ارائه شده در بازارها توسط فروشندگان خارجی نگهداری می شود، بنابراین سرمایه گذاری در مدیریت سهام وجود ندارد (بازارهای ترکیبی جدا از هم).

در نتیجه صاحبان بازار فقط باید مطمئن شوند که فروشندگان آنها به قوانین و دستورالعمل های کیفیت پایبند هستند. به این واقعیت اضافه کنید که راه‌حل‌های بازار SaaS، مانند Shopery، راه‌حل ‌های پیشرفته ‌ای را برای مدیریت موجودی با طرح ‌های مقرون به صرفه ارائه می‌کنند، به این معنی که بازارها ممکن است آسان‌تر و سودآورتر از این دو مدل باشند.

  • رضایت بیشتر مشتری

هنگام راه اندازی یک فروشگاه آنلاین، چیزهای زیادی برای فکر کردن وجود دارد مانند مدیریت موجودی، مدیریت سایت، خدمات مشتری، بازاریابی، فروش، رسانه های اجتماعی، محتوا و موارد دیگر. در مقابل، هنگام اجرای یک مارکت پلیس، تمرکز اصلی صرفاً ارائه بهترین پلتفرم برای کاربران است، مانند اینکه فروشندگان بازار و مشتریانی که به آنها می فروشند.

به طور خاص برای کارآفرینانی که از یک راه حل پیشرفته بازار SaaS برای مراقبت از جنبه فناوری بازار استفاده می کنند، چیزهای بسیار کمتری در اختیار دارند. این بدان معنی است که آنها واقعاً می توانند بر ارزش افزوده برای کاربران خود و بهینه سازی بازار برای برآورده کردن بهترین نیازهای آنها تمرکز کنند.

البته هیچ کدام از اینها به این معنی نیست که اداره یک بازار آسان است. کار زیادی برای مدیریت محتوا و تعدیل انجام می شود. ایجاد یک بازار فوق عمودی، به عنوان مثال، که بر یک جایگاه خاص متمرکز است، کار زیادی را از صاحب بازار برای تامین منابع فروشندگان و شامل محصولات مناسب می‌طلبد. با فروشندگان بسیار زیادی که زیر یک سقف می فروشند، بازارها مکان بسیار جالبی برای مصرف کنندگان هستند تا گزینه های ارزان تر و جایگزین های جدید را پیدا کنند. یک بازار که به خوبی انجام شود، می تواند جامعه بزرگی از مشتریان بسیار راضی باشد.

  • یک مدل کسب و کار ناب و مقیاس پذیر

مارکت پلیس ها به صاحبان خود مدل های تجاری بسیار ناب و مقیاس پذیری ارائه می دهند. برخی از بزرگ‌ ترین شرکت ‌های جهان نمونه‌ های خوبی را می‌سازند. به عنوان مثال اوبر مالک خودروهای خود نیست. Airbnb مالک آپارتمان ها نیست و آمازون مالک اکثر کالاها و خدماتی نیست که آنها می فروشند. در حالی که بازارها باید مقدار بیشتری از کالاها یا خدمات را به فروش برسانند، اما این واقعیت که تمرکز بر روی پلتفرم و دسترسی به مصرف کنندگان است، به این معنی است که صرفه جویی در مقیاس آسان تر است.

این بدان معناست که برخلاف سایر مشاغل دیجیتال، صاحبان بازارهای جدید نیز ممکن است از آنچه می توانند با یک تیم نسبتا کوچک به دست آورند شگفت زده شوند. با ظهور فناوری‌های SaaS که به راه‌اندازی بازاری با آخرین محصول عرضه‌شده کمک می‌کند، نگهداری زیرساخت نسبتاً کم است، زیرا تعمیر و نگهداری و به‌روزرسانی‌ها توسط ارائه‌دهنده انجام می‌شود. راه حل هایی مانند این بدان معنی است که بازارها می توانند با تیم بسیار کوچکی از مهندسان به طور موثر عمل کنند. این به بازارها اجازه می‌دهد تا لاغر بمانند و آماده سازگاری با چشم ‌انداز در حال تغییر و رقابتی تجارت الکترونیک باشند.

بازارها به سرعت در حال تسلط بر دنیای تجارت الکترونیک هستند. در واقع انتظار می‌رود درآمد بازار آنلاین تا سال 2022 دو برابر شود. بازارهای آنلاین در حال حاضر گزینه جذابی برای کسانی است که به دنبال تجارت الکترونیک هستند و با راه‌حل‌های Saas مانند Shopery برای کمک به راه‌اندازی و مقیاس ‌بندی آسان شرکت ‌ها و مارک ‌ها این بازارها بسیار زیاد شدند.

مارکت پلیس

انواع مارکت پلیس (Market Place)

همه مارکت پلیس ها تقریبا یکسان به نظر می رسند، اما سیاست های آنها و فرآیندی که برای فروشندگان در نظر می گیرند بسیار متفاوت است. هر بازار منحصر به فرد است و انواع مختلفی از کاتالوگ ها، مشتریان متوسط، تصویر عمومی و هزینه ها را برای خرده فروشان و فروشندگان ارائه می دهد.

بر حسب تقاضا: رایج ترین بازار برای خدمات، مبتنی بر ارائه پاسخ فوری به خواسته های کاربران با شبکه ای از تامین کنندگان، مانند Uber یا Deliveroo.

مدیریت شده: مهمترین نوع بازار در تجارت الکترونیک B2C و B2B. تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان محصولات خود را در بستری ارائه می‌کنند که توسط شخص ثالث مدیریت می‌شود، که فرآیندهای فروش، کمیسیون‌های فروشندگان و ذخیره‌سازی اضافی، حمل و نقل و پشتیبانی تحلیل لجستیک را مدیریت می‌کند. از آمازون گرفته تا راکوتن، اینها پر استفاده ترین بازارها در بین خرده فروشان و مشتریان هستند.

جامعه محور: این یک محیط جامعه ساز است، با فروشندگان کوچکتر و صنعتگران که شخصاً فرآیندهای فروش، تحویل، بازگشت و خدمات مشتری را مدیریت می‌کنند، اگرچه یک شرکت مدیریت نیز در این بازارها شرکت می‌کند.

SAAS: نرم افزار رایگان و متن باز برای مشاغل کوچک و فروشندگانی که می خواهند وب سایت خود را در یک پلت فرم بزرگتر بسازند جذاب است. این نیاز به دانش فنی و تلاش تعمیر و نگهداری بیشتری دارد و کاملاً رایگان نیست، زیرا بازار میزبانی دارای برخی از کمیسیون های فروش است.

غیرمتمرکز: این بازارها از سیستم P2P (همتا به همتا) استفاده می کنند و هر کسی می تواند هر چیزی را بفروشد و بخرد، بدون نظارت شخص ثالث. به نظر دنیایی آزاد است اما خطرناک نیز هست، زیرا می‌توان از آن به عنوان یک پلتفرم برای کالاهای غیرقانونی استفاده کرد.

مارکت پلیس

مزایای مارکت پلیس (Market Place)

برخی از فروشندگان و مشاغل کوچک فکر می کنند که فروش محصولات خود در یک بازار ارزان تر از طراحی وب سایت و جستجوی ابزارهای نرم افزاری است که چندین پلتفرم تجارت الکترونیک را مدیریت می کند. این می تواند در مورد برندهایی با کاتالوگ کوچک و مخاطبان بسیار متمرکز صدق کند. اما بازار یک سرمایه گذاری برای هر شرکت و برند حرفه ای است.

  • دید دیجیتال

بسیاری از خریداران از بازارها به عنوان موتور جستجوی اصلی خود استفاده می کنند و از این طریق می توانید حضور خود را در کانال های بیشتری افزایش دهید. علاوه بر این مشتریان با خرید محصولات در بازارهای آنلاین احساس اطمینان بیشتری می کنند.

  • مشتریان متنوع

مشتریان وفادار شما برند شما را می شناسند و به توصیه آن ادامه می دهند، اما این نمایه ای است که قبلاً به تفصیل آن را مطالعه کرده اید. اگر بتوانید به خریدارانی دست یابید که قبلاً هرگز با آنها برخورد نکرده اید یا موقعیت های جمعیتی جدید را امتحان کنید و فرصت های فروش جدیدی را کشف کنید؟

مارکت پلیس

  • تقویت سئو

شما باید همیشه سئوی وب سایت خود را زیر نظر داشته باشید و توصیه نمی شود کپی ها و طرح های خود را زیاد تغییر دهید. اما شما می توانید کلمات کلیدی و کمپین های تبلیغاتی را با لیست محصولات خود آزمایش کنید و کشف کنید که چه چیزی بیشترین ترافیک را در یک بازار جذب می کند!

  • مدیریت آسان

افزودن پلتفرم ‌های فروش و توزیع بیشتر به استراتژی تجارت الکترونیک همه‌کانالی شما به لطف پشتیبانی بازارها مشکلی ایجاد نمی‌کند (اگر بخواهید می‌توانند محصولات شما را ذخیره و ارسال کنند) و ابزارهایی را برای مدیریت اطلاعات محصول (PIM) فراموش نکنید که آپلود انبوه اطلاعات محصول در بازارهای شما را خودکار می‌کند. به این ترتیب می توانید مطمئن شوید که کاتالوگ و داده های موجودی در تمام کانال های شما به طور همزمان یکسان هستند.

پیشنهاد مطالعه:
شاخص کلیدی عملکرد یا KPI چیست؟
شاخص کلیدی عملکرد

یک شاخص کلیدی عملکرد (KPI) یک معیار عملکرد است که معمولاً با عملکرد سازمانی و نه عملکرد فردی مرتبط است. مطالعه مقاله

آموزش ساخت اپل آیدی (Apple ID)
ساخت اپل آیدی

آیا نیاز به ساخت اپل آیدی (Apple ID)جدید دارید؟ شما به راحتی می توانید این کار را از هر وسیله مطالعه مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست