جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت چیست؟

جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی تفسیری بسیار محبوب است که در اوایل سال 2019 به زبانی تبدیل شد که توسط اغلب برنامه نویسان مورد استفاده قرار می گرفت. جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی است که برای ایجاد و کنترل محتوای پویا وب سایت استفاده می شود، یعنی هر چیزی که بدون نیاز به بارگذاری مجدد دستی صفحه وب روی صفحه شما حرکت می کند یا تغییر می کند. جاوا اسکریپت برای ایجاد و طراحی اپلیکیشن موبایل نیز استفاده می شود.

 

 

زبان برنامه نویسی JavaScript از اولین روزهای ساخت وب وجود داشت. این زبان ابتدا به عنوان راهی برای افزودن عملکردهای سبک وزن سمت کاربر به صفحات وب معرفی شد و امروزه به طور گسترده برای این منظور استفاده می شود. امروزه تقریباً هر چیز تعاملی یا متحرک در یک صفحه وب در جاوا اسکریپت ارائه می‌شود، که شامل کل اکوسیستم‌های تبلیغات آنلاین و معیارها می‌شود. جاوا اسکریپت فقط در مرورگر اجرا نمی شود و به لطف چارچوب‌های توسعه مانند Node.js، جاوا اسکریپت اکنون برای نوشتن کد برای تقریباً هر جایگاهی که فکرش را بکنید، از کلاینت گرفته تا سرور و فضای ابری استفاده می‌شود.

جاوا اسکریپت

تاریخچه جاوا اسکریپت

در سال  میلادی1995، نت اسکیپ به تازگی قراردادی را با Sun Microsystems امضا کرده بود تا به اولین دارنده مجوز زبان جاوا سان تبدیل شود و توانایی اجرای اپلت های جاوا را در مرورگر وب پیشگام و غالب در آن زمان Netscape Navigator به دست آورد. اما برخی در داخل شرکت معتقد بودند که پشتیبانی از زبان برنامه نویسی سبک تر در Navigator نیز مهم است.

برندان آیچ، کارمند نت اسکیپ در آن زمان، توضیح داد:

افرادی بودند که به شدت استدلال می کردند که جاوا اسکریپت برای برنامه نویسانی که کامپوننت می سازند خوب است، اما مخاطبان بسیار بیشتری از افرادی هستند که اسکریپت می نویسند یا ممکن است یک اسکریپت را از شخص دیگری کپی کنند و آن را تغییر دهند. این افراد تخصص کمتری دارند و ممکن است برای انجام کارهایی غیر از برنامه نویسی مانند مدیریت شبکه، دستمزد دریافت کنند و اسکریپت ها را به صورت پاره وقت بنویسند. اگر آنها در حال نوشتن تکه‌های کوچک کد هستند، فقط می‌خواهند کدشان را با کمترین سر و صدا انجام دهند.

آن زمان پیش بینی این بود که اپلت‌های JavaScript هیچ‌وقت واقعاً کار نمی کنند، در حالی که زبان برنامه‌نویسی که او (بسیار سریع) برای Netscape ایجاد کرد، بنای اصلی وب‌سایت‌های تعاملی باقی می‌ماند.

این زبان که در ابتدا لایو اسکریپت نام داشت، به نحوی ایجاد شد که از بسیاری جهات ظاهراً شبیه جاوا بود تا بتواند به جامعه توسعه دهندگان جاوا دسترسی پیدا کند، اگرچه در واقع هیچ رابطه مستقیمی بین این دو زبان وجود ندارد. با این حال، از آنجایی که نت اسکیپ قبلاً با Sun قرارداد داشته است، درست قبل از انتشار، این زبان به عنوان جاوا اسکریپت تغییر نام داد و توسط دو شرکت به عنوان مکمل زبان جاوا اعلام شد.

در سال 1997 میلادی، انجمن تولیدکنندگان رایانه اروپا (ECMA) استانداردی را صادر کرد که زبانی را که هر کسی می‌توانست مستقل از Netscape پیاده‌سازی کند، تعریف کرد. از آنجایی که جاوا یک علامت تجاری Sun باقی ماند که فقط Netscape مجوز استفاده از آن را داشت، این نسخه استاندارد شده “ECMAScript” نام گرفت.

مایکروسافت از نسخه ای که در اینترنت اکسپلورر پیاده سازی کرده بود به عنوان “JScript” یاد کرده بود. با این حال، این نام‌ها مدت‌ها پیش از کاربرد عمومی خارج شدند، اگرچه ECMAScript همچنان نام رسمی استاندارد است که در طول سال‌ها، بارها مورد بازبینی قرار گرفته است تا قدرت پردازش و پهنای باند اینترنت بهبود یافته را حفظ کند.

در عمل، همه از زبان به عنوان جاوا اسکریپت یاد می کنند. از نظر فنی، تنها کمپانی موزیلا (که مالکیت معنوی نت اسکیپ را در سال 2003 تصاحب کرد) مجوز رسمی از اوراکل (که Sun در سال 2010 خریداری کرد) برای استفاده از علامت تجاری جاوا دارد، اما اوراکل هیچ تلاشی برای جلوگیری از استفاده جهانی از این نام انجام نداده است.

جاوا اسکریپت

ویژگی های جاوا اسکریپت

عملگر جاوا اسکریپت: اینها بلوک های سازنده عملکرد برنامه هستند. آنها عملگرهای اساسی حسابی هستند که از آنها توابع ریاضی و عملگرهای انتساب ایجاد می کنید که به شما امکان می دهند مقدار متغیرها را تنظیم کنید.

تابع جاوا اسکریپت: یک تابع، یک بلوک از کدهای مستقل است که برای انجام یک کار خاص نوشته می شوند. برخی در زبان ساخته شده اند، در حالی که برخی دیگر را می توانید خودتان بنویسید تا منطق برنامه خود را انجام دهید. هنگامی که آن را تعریف کردید، می توانید تابع را در جای دیگری از برنامه خود فراخوانی کنید (آن را فراخوانی کنید و به صورت اختیاری برخی از متغیرها یا داده ها را برای کار روی آن ارسال کنید).

آرایه جاوا اسکریپت: نوع خاصی از متغیر است که می تواند یک لیست کامل از مقادیر را در یک زمان نگه دارد. زبان برنامه نویسی JavaScript دارای تعدادی ابزار برای یافتن و دستکاری مقادیر خاص مورد نظر شما در یک آرایه است.

JavaScript forEach: این متد یک تابع مشخص شده را یکبار برای هر عنصر در یک آرایه به ترتیب فراخوانی می کند.

نقشه جاوا اسکریپت: چیزی شبیه یک تغییر در forEach که یک نقشه آرایه جدیدی ایجاد می کند که حاوی نتایج فراخوانی یک تابع بر روی هر مقدار در آرایه دیگر است. به عنوان مثال، شما می توانید هر مقدار را در یک آرایه دیگر در 10 ضرب کنید.

یادگیری و آموزش جاوا اسکریپت

بدیهی است که اگر می‌خواهید در مورد تبدیل شدن به یک توسعه‌دهنده JavaScript جدی باشید، باید عمیق‌تر بروید. مرجع W3Schools برای گشت و گذار در جزئیات مربوط به بخش های مختلف جاوا اسکریپت عالی است، اما آموزش‌های سیستماتیک‌تر دیگری نیز وجود دارد.

آموزش مدرن جاوا اسکریپت یک منبع بسیار جامع است که شما را قدم به قدم از یک Hello, World ساده راهنمایی می کند! برنامه ای به روش هایی برای ایجاد قابلیت های تعاملی پیچیده در مرورگر.

نمونه‌های جاوا اسکریپت در Tutorial Republic تعداد زیادی برنامه کوتاه جاوا اسکریپت را ارائه می‌دهند که در سختی افزایش می‌یابند، بنابراین می‌توانید نحوه عملکرد کد جاوا اسکریپت را ببینید.

ستون JavaScript Everywhere جاناتان فریمن در InfoWorld به مشکلات دنیای واقعی می پردازد و آموزش هایی در مورد اینکه چگونه جاوا اسکریپت می تواند آنها را حل کند ارائه می دهد.

جاوا اسکریپت

کاربردهای جاوا اسکریپت

  • افزودن تعامل به وب سایت ها

اگر می خواهید یک وب سایت بیشتر از یک صفحه متنی ثابت باشد، باید JavaScript را بکار بگیرید.

  • توسعه اپلیکیشن های تلفن همراه

جاوا اسکریپت فقط برای وب سایت ها نیست و از آن برای ایجاد و طراحی اپلیکیشن موبایل نیز استفاده می شود.

  • ایجاد بازی‌های مبتنی بر مرورگر وب

تا به حال یک بازی را مستقیماً از مرورگر وب خود بازی کرده‌اید؟ احتمالاً JavaScript به تحقق آن کمک کرده است.

زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت کاربردهای فراوان دیگری نیز دارد که در ادامه به بیان آن ها خواهیم پرداخت.

پیشنهاد مطالعه:
زبان برنامه نویسی سوئیفت (Swift) چیست؟
زبان برنامه نویسی سوئیفت

زبان برنامه نویسی سوئیفت یک زبان برنامه نویسی همه منظوره و متن باز است که توسط اپل طراحی شده است. مطالعه مقاله

زبان برنامه نویسی جاوا چیست؟
زبان برنامه نویسی جاوا

جاوا یک زبان برنامه نویسی است که به صورت همزمان، مبتنی بر کلاس و شی گرا طراحی شده است و مطالعه مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست