انواع روش های بازاریابی

انواع روش های بازاریابی

اگر به دنبال انواع روش های بازاریابی هستید این مقاله طراحی شده است تا به شما کمک کند تا بهترین تاکتیک های بازاریابی را برای هر موقعیت تجاری (B2B یا B2C) کشف کنید.

 

 

انواع روش های بازاریابی B2B

ما نگاهی به نتایج نظرسنجی ‌ها و گزارش ‌های اخیر انداختیم که داده‌های مربوط به این موضوع را جمع‌آوری می‌کردند و فهرستی از 10 استراتژی بازاریابی B2B را ایجاد کردیم که معمولاً بدون توجه به صنعت به عنوان موفق شناخته می‌شوند.

همانطور که میدانید نیاز به اپلیکیشن هر روز بیشتر میشود و شما نیز میتوانید برای کسب و کار خود اپلیکیشن اختصاصی خود را داشته باشید. ما در کنار شما هستیم. مجموعه اپمون به طور اختصاصی به طراحی اپلیکیشن موبایل (اندورید و ios) با ویژگی های مدنظر شما میپردازد و با بهترین کیفیت و قیمت، اپ شما را آماده میکند.

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوایی به جای فروش برای تأثیرگذاری بر رفتار خرید تأکید دارد. این رویکرد بازاریابی استراتژیک بر ایجاد و توزیع اطلاعات مربوط به نیازهای مشتریان احتمالی به منظور جذب کسانی که به بهترین وجه با محصول یا خدمات شما همسو هستند و احتمالاً خرید می کنند، متمرکز است.

از آنجایی که ارتباطات ادامه دارد، محتوا را می توان طوری تنظیم کرد که در طول زمان چیزهایی را که در مورد سرنخ ها می آموزید منعکس کند و ممکن است شامل قالب های مختلفی مانند اینفوگرافیک، صفحات وب، پادکست ها، ویدئوها، وبلاگ ها، مقالات سفید، وبینارها و کتاب های الکترونیکی باشد. توجه به این نکته مهم است که بازاریابی محتوا مترادف با بازاریابی درونگرا نیست و بازاریابی محتوا یک جزء مهم برای یک استراتژی کلی رشد ورودی است، اما سایر روش‌های بازاریابی را برای به حداکثر رساندن ارزش محتوا یکپارچه نمی‌کند.

بازاریابی محتوا موثر است زیرا:

 • مشتریان بالقوه را از طریق قیف فروش ترسیم می کند.
 • دیده شدن، اعتبار و مطلوبیت برند را افزایش می دهد.
 • بازارهای هدف را با اطلاعات مرتبط همسو می کند.

بازاریابی درونگرا

بازاریابی درونگرا یکی از موثرترین روش های بازاریابی B2B است، زیرا از نقاط قوت اکثر 9 استراتژی دیگر برای جذب، تعامل و خوشحالی مشتریان استفاده می کند. برخلاف روش ‌های بازاریابی سنتی، بازاریابان ورودی توجه مشتریان را به خود جلب می‌کنند و با تولید و ارائه محتوای معنادار آنها را به وب‌سایت شرکت می‌کشانند. از آنجایی که پیام ها مرتبط هستند و در زمان مناسب در مکان مناسب ظاهر می شوند، ورودی بازدیدکنندگان را به جای آزار دادن آنها با تبلیغات سنتی مزاحم دعوت می کند.

بازاریابی درونگرا موثر است زیرا:

 • برای مشاغل با هر اندازه یا نوع کار می کند.
 • چشم انداز دانش بیشتری ایجاد می کند.
 • می توان به راحتی با استفاده از یک سیستم مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) و یک سیستم مدیریت محتوا (CMS)، مانند HubSpot، یکپارچه و مدیریت کرد.

انواع روش های بازاریابی

بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی

بازاریابی رسانه های اجتماعی بر ارائه محتوایی به کاربرانی تمرکز دارد که آن‌ها را ارزشمند می ‌دانند و می ‌خواهند در شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک بگذارند، که منجر به افزایش دید و ترافیک وب‌سایت می‌شود. اشتراک‌گذاری محتوا، ویدیوها و تصاویر در رسانه‌های اجتماعی نیز بر تلاش‌های سئو تأثیر می‌گذارد، زیرا اغلب مرتبط بودن نتایج جستجو را در شبکه‌های رسانه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، توییتر، لینکدین، یوتیوب و اینستاگرام و همچنین موتورهای جستجو مانند گوگل و یاهو افزایش می‌دهند.

بازاریابی رسانه های اجتماعی موثر است زیرا:

 • هزینه های بازاریابی را کاهش می دهد در حالی که تولید سرنخ را افزایش می دهد.
 • معیارهایی را ارائه می دهد که به شرکت ها بینش بیشتری از بازار می دهد.

بهینه سازی موتور جستجو

بهینه‌سازی موتور جستجو یا سئو، فرآیند افزایش آگاهی و بازدید از یک وب‌ سایت خاص با اطمینان از ظاهر شدن آن در میان برترین نتایج جستجوی بدون پرداخت (یا طبیعی) در موتورهای جستجو مانند Google، Bing! و Yahoo است. در حالی که تصور اشتباه رایجی وجود دارد که این یک تاکتیک بازاریابی مستقل است، سئو توسط بسیاری از تاکتیک‌ها که با هم کار می‌کنند انجام می‌شود و برای یک استراتژی بازاریابی درونگرا موثر است.

در حالی که رسانه‌های اجتماعی، ایمیل، تبلیغات بنری و سایر ابزارهای بازاریابی باعث بازدید از وب‌سایت می‌شوند، دیده شدن سئو از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا موتورهای جستجو اصلی‌ترین راه کاربران برای حرکت در اینترنت هستند. سئو به طور خودکار مخاطبان شما را به روشی مرتبط و هدفمند افزایش می دهد و آنها خود را به عنوان فردی که به محصول یا خدمات شما علاقه مند است معرفی می کنند.

بهینه سازی موتور جستجو موثر است زیرا:

 • به تکامل خود ادامه می دهد تا با استفاده از موبایل و موتورهای جستجوی محلی همگام شود.
 • جستجو برای مشتریان علاقه مند به محصول یا خدمات شما را ساده می کند.
 • راهی مقرون به صرفه برای رقابتی نگه داشتن نام تجاری شما با شرکت هایی با موقعیت مشابه است.

بازاریابی موتورهای جستجو یا PPC

بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM ابزاری است که شرکت ها از آن برای افزایش ترافیک وب سایت خود از طریق تبلیغات آنلاین پولی استفاده می کنند. یکی از محبوب ترین روش های SEM، پیوندهای پرداخت به ازای کلیک (PPC) است. اساساً یک شرکت پیوندی را می‌خرد یا «حامی مالی» می‌کند که به عنوان یک آگهی در نتایج موتورهای جستجو ظاهر می‌شود، زمانی که کلمات کلیدی مرتبط با محصول یا خدمات آنها جستجو می‌شوند. هر بار که روی تبلیغ کلیک می‌شود، شرکت به موتور جستجو (یا سایر سایت‌های میزبان شخص ثالث) هزینه کمی برای بازدیدکننده می‌پردازد – به معنای واقعی کلمه «پرداخت به ازای کلیک».

بازاریابی موتورهای جستجو به دلیل موارد زیر مؤثر است:

 • وسعت در ابزارهای آنلاین و دسترسی.
 • مقرون به صرفه بودن در ایجاد دید بالا.
 • سازگاری با بازارها و مخاطبان متعدد.

بازاریابی مبتنی بر حساب و هدف گذاری مجدد

بازاریابی مبتنی بر حساب (ABM) یک استراتژی B2B است که بر روی مجموعه ای هدفمند از حساب ها با استفاده از کمپین های بسیار شخصی سازی شده تمرکز می کند. چندین مزیت را برای تیم های بازاریابی و فروش فراهم می کند، از جمله فرآیند فروش سریع تر، مقرون به صرفه بودن، و استفاده کارآمدتر از منابع بازاریابی. با همه چیزهایی که ABM است، مهم است که به یاد داشته باشید که ABM با بازاریابی هدفمند برون‌گرا یکسان نیست. این بسیار استراتژیک تر است و از روش هایی مانند هدف گیری مجدد آنلاین برای شخصی سازی تلاش های بازاریابی استفاده می کند.

هدف‌گیری مجدد از فناوری مبتنی بر کوکی مرورگر برای شناسایی کاربرانی استفاده می‌کند که از سایت شما بازدید کرده‌اند اما قبل از تکمیل یک تراکنش یا تبدیل، سایت شما را ترک کرده‌اند. این کوکی به تبلیغات هدفمند اجازه می دهد تا در جستجوها و تعاملات بعدی این کاربران در وب ظاهر شوند، حتی اگر به طور خاص به سایت شما مرتبط نباشند. هدف گذاری مجدد یک ابزار تبدیل موثر است زیرا بارها برند شما را در مقابل مخاطبانی قرار می دهد که قبلاً به محصول یا خدمات شما علاقه نشان داده اند.

هدف گذاری مجدد موثر است زیرا:

 • توجه و قدرت خرید “خریداران ویترین” را به خود جلب می کند.
 • نرخ کلیک بالایی ایجاد می کند.
 • خود را به بخش بندی بازدیدکنندگان و ارسال پیام های متناسب می دهد.

برنامه های ارجاع

برنامه ارجاع یک اصطلاح کلی است که برای توصیف رویکرد سیستماتیکی که شرکت ‌ها برای تشویق مردم به اطلاع دیگران در مورد محصولات یا خدمات خود اتخاذ می‌کنند، استفاده می‌شود. اجرای برنامه‌های وابسته خاص، برنامه‌های ارجاع مشتری و برنامه‌های شریک در یک ساختار طرح بازاریابی به منظور ارائه اعتبار فوری مشتریان فعلی برای رشد پایگاه مشتری است. “برنامه های ارجاع” اغلب مترادف با “بازاریابی ارجاعی” استفاده می شود.

برنامه های ارجاع موثر هستند زیرا:

 • از توصیه های مشتریان خوشحال استفاده کنید.
 • وفاداری به برند مشتریان را به طور واقعی تشخیص داده و آن را تقویت کنید.
 • همیشه در بین مشتریان محبوب هستند.

بازاریابی مکالمه ای

تعامل بی‌درنگ از طریق ربات چت یا چت زنده، اطلاعات درست را در زمان مناسب در مقابل مشتریان بالقوه و مشتریان دریافت می‌کند و بلافاصله به سوالات بعدی رسیدگی می‌شود. تعامل شخصی و مرتبط تجربه کاربر را بسیار بهبود می بخشد و احتمال دریافت ارجاع از مشتریان راضی را افزایش می دهد. برای مشاغل، روش های بازاریابی محاوره ای معمولاً زمان ماندن خریداران در قیف فروش را کاهش می دهند. تبدیل سریعتر اتفاق می افتد زیرا روابط سریعتر ایجاد می شود.

بازاریابی مکالمه ای مؤثر است زیرا:

 • لایه‌های جذب سرنخ غیرشخصی را حذف می‌کند و یک تجربه واقعی و شخصی برای مشتری ایجاد می‌کند.
 • ارتباطات شفاف را تقویت می کند.
 • روابط را تقویت می کند زیرا ربات ها همچنین می توانند محتوای اضافی را برای تکمیل آموزش خریدار توصیه کنند.

انواع روش های بازاریابی B2C

انواع روش های بازاریابی

نظر متخصصان کسب و کار در مورد انواع مختلف روش های بازاریابی برای دستیابی به مشتریان چیست؟ ما نگاهی به نتایج نظرسنجی‌ها و گزارش‌های اخیر انداختیم که داده‌های مربوط به این موضوع را جمع‌آوری می‌کردند و فهرستی از 10 نمونه استراتژی بازاریابی B2C را ایجاد کردیم که معمولاً بدون توجه به صنعت به عنوان موفق شناخته می‌شوند.

 • شبکه های اجتماعی و بازاریابی ویروسی

بازاریابی رسانه ‌های اجتماعی بر ارائه محتوایی به کاربران تمرکز دارد که آن‌ها، آن را ارزشمند می‌دانند و می‌خواهند در شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک بگذارند، که در نتیجه دید و ترافیک افزایش می‌یابد. اشتراک‌گذاری محتوا، ویدیوها و تصاویر در رسانه‌های اجتماعی نیز بر تلاش‌های بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) تأثیر می‌گذارد، زیرا اغلب مرتبط بودن نتایج جستجو را در شبکه‌های رسانه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، توییتر، یوتیوب و اینستاگرام و موتورهای جستجو مانند گوگل و یاهو افزایش می‌دهد.

 • تبلیغات رسانه ای پولی

رسانه پولی ابزاری است که شرکت ها از آن برای افزایش ترافیک وب سایت خود از طریق تبلیغات پولی استفاده می کنند. یکی از محبوب ترین روش های بازاریابی، پیوندهای پرداخت به ازای کلیک (PPC) است. اساساً یک شرکت پیوندی را می‌خرد یا «حامی» می‌کند که به‌عنوان یک آگهی در نتایج موتورهای جستجو ظاهر می‌شود، زمانی که کلمات کلیدی مرتبط با محصول یا خدمات آنها جستجو می‌شود (این فرآیند معمولاً به عنوان بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM شناخته می‌شود).

هر بار که روی تبلیغ کلیک می‌شود، شرکت به موتور جستجو (یا سایر سایت‌های میزبان شخص ثالث) هزینه کمی برای بازدیدکننده می‌پردازد – به معنای واقعی کلمه «پرداخت به ازای کلیک».

 • بازاریابی اینترنتی

انواع روش های بازاریابی اینترنتی یا بازاریابی آنلاین، وب و ایمیل را برای تبلیغ و فروش تجارت الکترونیک ترکیب می کنند. پلتفرم های رسانه های اجتماعی نیز ممکن است برای اهرم حضور برند و ارتقای محصولات و خدمات گنجانده شوند. در مجموع این تلاش‌ها معمولاً در ارتباط با قالب‌های تبلیغاتی سنتی مانند رادیو، تلویزیون و چاپ استفاده می‌شوند.

همچنین در مورد بررسی ها و نظرات آنلاین چیزهای زیادی برای گفتن وجود دارد. تبلیغات دهان به دهان بدون دستمزد، ارگانیک و بسیار قدرتمند است، زیرا آن دسته از افرادی که چیزهای خوبی در مورد محصول یا خدمات شما برای گفتن دارند، معمولاً چیزی جز به اشتراک گذاشتن خبرهای خوب از آن سود ندارند. توصیه یک دوست، همکار یا یکی از اعضای خانواده دارای اعتبار داخلی است و می‌تواند ده‌ها نفر را تحریک کند که تجربیات مثبتی را با نام تجاری شما پیش‌بینی می‌کنند.

 • بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی روشی بسیار موثر برای پرورش و تبدیل سرنخ ها است. با این حال، این که آیا پیام شما در فیلترهای هرزنامه قرار می گیرد یا خیر، یک بازی شانسی نیست. در عوض بازاریابی ایمیلی یک فرآیند خودکار است که مشتریان بالقوه و مشتریان خاصی را با هدف تأثیرگذاری بر تصمیمات خرید آنها هدف قرار می دهد. موفقیت بازاریابی ایمیلی با نرخ باز و نرخ کلیک سنجیده می شود، بنابراین استراتژی، به ویژه زمانی که به عنوان جزئی از یک ابتکار بازاریابی اینترنتی بزرگتر استفاده می شود، وارد عمل می شود.

 • فروش مستقیم

فروش مستقیم دقیقاً همان چیزی را که نام آن نشان می دهد انجام می دهد یعنی بازاریابی و فروش مستقیم محصولات به مصرف کنندگان. در این مدل، نمایندگان فروش با نشان دادن و فروش محصولات به دور از محیط‌های خرده‌فروشی، معمولاً در خانه یک فرد (مانند Amway، Avon، Herbalife و Mary Kay) روابط رو در رو با افراد ایجاد می‌کنند.

 • بازاریابی نقطه‌ای خرید (POP)

بازاریابی نقطه‌ای خرید (یا بازاریابی POP) به مخاطبان اسیر فروخته می‌شود و آن دسته از خریداران که قبلاً در فروشگاه هستند و آماده خرید هستند. نمایشگرهای محصول، کوپن‌های روی بسته، سخنران‌های قفسه‌ای که مزایای محصول را تبلیغ می‌کنند و دیگر مواردی که جلب توجه می‌کنند، اغلب تصمیمات خرید را در قفسه تحت تأثیر قرار می‌دهند، زیرا پیشنهادی بسیار خوب برای رد کردن آن وجود ندارد.

پیشنهاد مطالعه:
بازاریابی شبکه ای یا نتورک مارکتینگ چیست؟
بازاریابی شبکه ای

هنگامی که کلمه بازاریابی شبکه ای را می شنویم به مغازه ها، مشاغل بزرگ و موارد مشابه فکر می کنیم. مطالعه مقاله

کمپین تبلیغاتی چیست؟
کمپین تبلیغاتی

کمپین تبلیغاتی مجموعه ای از تبلیغات است که روی یک پیام متمرکز می شود. برخی از اهداف تجاری که کمپین مطالعه مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست